Çıban ve Burun Çıbanı Nasıl Geçer?

Genel olarak kötü ve rahatsız edici bir görünüme neden olan burun çıbanları, burunda birçok faktöre bağlı olarak büyük ya da küçük çaplı olarak burun bölgesinde görülmektedir. Bu çıban türü burun çıbanı olarak adlandırılır. Çıban oluşumları günümüzde sadece burun bölgesine odaklı değil, vücudun herhangi bir bölgesinde de meydana gelebilir. Bu anlamda böyle bir oluşumla karşılaşıldığında herhangi bir müdahale yapmamanız gerekir ve bu sayede büyümesinin de önüne geçilebilir. Daha sonra bir cilt doktoruyla görüşebilir ve çıbanın etkisini daha fazla göstermesini engelleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanında düzenli ve sağlıklı beslenmeli, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Aşırı kansızlık görülen kişilerde de görülebilen çıbana karşı yağlı yemekleri tercih ederek beslenmemelisiniz. Ayrıca bağışıklık sistemlerini düşmesi gibi nedenler de bu bakterilerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

 

Nasıl Geçer?

Vücudunuzda ve burnunuzda çıkan çıbanlara ilk olarak el ile temas edilmemeli ya da sıkmaya çalışılmamalıdır. Çıbanlar ortalama 2 ile 5 gün arası bir sürede beyazımsı bir görünüme ulaşırlar. Bununla birlikte ateş ve yanma hissi de çıbanın çıktığı bölgede görülebilmektedir. Çok sık çıbanların vücutta görülmesi aynı zamanda şeker hastalığının da habercisi olabilmektedir. Sık sık çıban görülen kişiler ayrıca kendi özel eşyaları dışında kişisel eşyalarını ortak olarak kullanmamalıdır. Bu çıbanlar genel olarak kendiliğinden iyileşme gösterebilir. İçerisinde oluşan irin boşaldığı zaman iyileşmeye başlar. Birkaç hafta sonra bu oluşumlar tamamıyla geçecektir. Vücudunuzun bağışıklık sistemi güçlü ise çıbanlar patlamadan da geçebilir ya da beklenmedik bir şekilde çıbanda gelişme olmayabilir. Bu durumlarda ilk olarak bir cilt doktoruna görünmenizde fayda var.

Bu uygulamaların yanında tavsiye edilen bir takım yöntemler daha bulunur. Bunlar; antibiyotik kullanımı, sıcak bez ile çıban görülen bölgeyi temizleme, bazı bitkisel ürünler, cilt temizliğine özen göstermek ve ilgili bölgeye zeytinyağı sürmek çıban oluşumlarını yok etmek için kullanılan diğer yöntemler arasındadır. Bu sorunu yaşayan kişiler tavsiye ettiğimiz bu uygulamalar ile rahatlıkla çıban oluşumlarını engelleyebilir ve tekrar oluşmasının önüne geçebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.