Çiçek Hastalığı (Bkz. Variola) Belirtileri ve Tedavisi

Çiçek Hastalığı (Variola) Nedir?

Her yaşta ve cinste yakalanma riski olan çiçek (variola) hastalığı diğer adıyla variola, enfeksiyöz bir hastalıktır. Variola minör ve variola majör adları altında ikiye ayrılan ve birbirine çok benzeyen bu iki tipte ölüm oranları, variola majör de , variola minör de ise %0,2 dir.

 

Çiçek Hastalığının (Variola) Nedenleri Nelerdir?

Hastalık yararlarının içindeki sıvıda bulunan ve filtre olabilen bir virüstür. Hastanın kullandığı eşyalarla, hastaya temasla, hastaya bakan kişilerle temasla, virüslü havanın solunmasıyla hatta sivrisinek ya da karasinek yoluyla da bulaşabilmektedir. 10-14 gün süren bir kuluçka dönemi vardır.

 

Çiçek Hastalığının (Variola) Belirtileri Nelerdir?

Hastalığa atılan ilk adım, hasta açısından oldukça ani ve şiddetlidir. 39-40 derece ateşin yanında kusma,  baş ağrısı, sırt ağrısı, kas sertliğiyle kendini belli eden çiçek hastalığı, genellikle deride kızıl hastalığına benzeyen kırmızı noktalar oluşturmaya başlar. Üçüncü günde kızıl hastalığından farklı kendine özgü kırmızı rengi ile kendini belli eder. Küçük kırmızı sert kabarcıklar halinde olan içi sıvı dolu bu kesecikler, sivilceye benzer bir hal alır. Sonrasında yükselen ateşle birlikte sivilceler on ikinci günde patlar. Sivilceler üzerindeki kabuklaşma ise on altıncı gün civarlarında gerçekleşir. Kabukların düşmesi ve yerinde çukur bırakması ise ikinci ya da üçüncü haftada gerçekleşir. Kol ve bacaklar da önce olmak üzere kırmızı noktalar saçlı deriye de yayılıp tüm vücudu sararlar.

 

Çiçek Hastalığı (Variola) Hastalığının Bilinen Üç Tipi Vardır:

a) Basit Tip: Hastalığın iyiye gider ve sivilceler vücutta birbirlerinden ayrıdır. Genellikle hastalarda bu tipe rastlanmaktadır.

b) Şiddetli Tip: Sivilceler bir araya gelip birleşirler ve abse oluşumuna sebep olurlar. Bu aşamada durum kötüye gidiyor demektir.

c) Kanamalı Tip: Maalesef hastalığın en ağır ve öldürücü biçimidir. Sivilceler içerisinde kanam görülür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Meral Yenidünya dedi ki:

    çiçek hastalığı da tıpkı diğer hastalıklar gibi kesinlikle dikkate alınmalıdır ve üzerinde durulmalıdır. anne ve babalar, özellikle sizlere sesleneyim :=) çocuğunuzun yüzünde kızarıklık ya da çiçek belirtisi başka bir pütür gördüğünüzde heme n doktora başvurun. herkese sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.