Ciğerin Faydaları Nelerdir, Beslenmede Ciğerin Önemi

Ciğer ülkemizde sevilerek bolca tüketilen bir besindir. Özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesinde ciğer neredeyse sabah kahvaltılarında bile tüketilmektedir. Ciğer bir çok yönden faydalı bir besindir, en önemli özelliklerinden birisi de ciğerin vücudun o anki ihtiyaçlarını karşılayarak vücutta depolanmadan kalanlarının dışarı atılmasıdır.

 

CİĞERİN BESİNSEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Ciğerin besin içeriğinde A vitamini, demir, folik asit, B12 vitaminleri gibi maddeler bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca ciğer vücutta depolanmayıp, fazla miktarı dışarı atıldığı gibi vücuttaki kimyasalları da kendi ile beraber vücuttan atar. Yalnız ciğerin öncesinde veya ciğer yemeden önce ilaç kullanılması vücuttaki kimyasalları da kendi ile beraber dışarı attığı için önerilmez. 

Ciğerin diğer özelliklerinden birisi de doğal bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Fakat ciğeri pişirmeden önce yıkanması besin değerini düşürecektir ve çeşitli özelliklerini kaybettirecektir, bu yüzden bariz kirler dışında abartılı yıkanılması önerilmez.

 

CİĞERİN FAYDALARI NELERDİR?

Ciğer, gerek içeriğindeki bir çok vitamin ve mineral, gerekse kendine has özellikleri ile vücudumuza çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu faydalardan bazıları şunlardır:

Ciğer, içeriğinde bolca bulunan demirden dolayı kansızlık sorununa çok iyi gelmektedir.

Ciğerin içeriğindeki B12 vitamini hafıza kaybı sorunlarının (alzeimer gibi) oluşmasının önüne geçen bir maddedir. Bu yüzden ciğer tüketen kişilerde ilerleyen yaşlardaki hafıza kaybı sorununun en aza indiği gözlemlenmiştir.

A vitamini göz ve göz sağlığı için çok önemli bir maddedir, bu yüzden gözde oluşan çeşitli hastalıklara karşı ciğer tüketilmesi önerilir. Gözü yorucu işlerde çalışan kişilerin (yazılım mühendisleri, yazarlar vs.) haftada birkaç kez ciğer tüketmeleri göz sağlıklarını korumada yardımcı olacaktır.

Ciğerin kansızlık sorununu düzeltme özelliği hamile bayanlarda ve doğum sonrası lohusallık dönemi geçiren bayanların kansızlık sorununa karşı çok iyi gelmektedir.

Ciğer, doğal bir antioksidan olduğu için vücuttaki tüm zararlı maddelerin ve kimyasalların dışarı atılmasını sağlar.

Ciğer kuvvet + enerji verici yapıda olduğundan ve ayrıca vücutta depolanmadığı için sporcuların tüketmesi tavsiye edilir. 

Ciğerin vücutta depolamaması özelliği iyi bir diyet yemeği olduğunun göstergesidir. Kilo vermek isteyen kişiler diyet programlarına ciğeri de ekleyebilirler.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.