Çikolata Sivilce Yapar Mı? 

Çikolata Latince adının anlamı tanrıların besini olan kakao ağacından yapılan bir besin. Çocuklar kadar büyüklerinde tüketmekten zevk aldığı nerdeyse olmazsa olmazlar arasında bulunan tatlı, yağlı bir yiyecek. Tüketiminin çok fazla olduğu bir oran çikolata her zaman için sağlık açısından yararlı mı zararlı diye konuşulmakta. Özellikle gençler tarafından tüketimini çok fazla olduğunda çikolata sivilce yapar mı diye bir soru aklımıza gelmekte.

 

Sivilce Oluşumuna Bakış

Sivilce asıl oluşum nedeni deride bulunan yağlı bir madde olan sebumun gözenekleri tıkaması sonucunda kısmen tıkanmış ise siyah noktalar ve tümüyle tıkanmış ise iltihaplı sivilceler olarak ortaya çıkmasıdır. Cildimizin üzerinde milyonlarca zararsız bakteriler bulunmakta ve bakteriler gözenekleri tıkaması durumunda iltihaba yol açıyor. Aile de anne ve baba gençliğinde sivilce sorunu yaşamış ise çocuklarda da çıkma ihtimali çok yüksek. Sebum üreten bezlerin gençlikte hormonlara karşı daha duyarlı olmasıyla sivilce oluşumu hızlanmakta. Yetişkinlikte ise hormon seviyelerinde değişiklikler ve bazı kadınlarda adet dönemlerinde yada hamilelikte sivilce oluşmasının nedenidir.

 

Çikolata Sivilce Yapar Mı?

Asıl sorumuza geri dönemlim çikolata sivilce yapar mı? Çikolata kakao ağacının meyvelerinin işlenmesi sonucunda oluşan bir besin. Kakao haricinde içinde bulunan maddeler baktığımızda yağ, süt ve süt ürünleri bulunmakta. Yağ olduğu için kanda bulunan çözülebilir yağ seviyesini arttırmakta. Buda sebum üretilmesinin artmasına ve gözenek tıkanıklarına yol açar ve sivilce oluşumuna neden olur. Çikolatanın çok fazla tüketilmesi sonucunda kandaki insülin seviyesi artabilir ve böylece bazı hormonların oranını değiştirerek sebum üretimine neden olur.  Bunun yanında süt sağlıklı bir besin olmasına karşın sivilce sorunu yaşayan kişilerde yağ üretimini hızlandırarak sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Süt veren inekler yaşamları boyunca hamile olduklarından, vücudunda bulunan hormonlar doğal olarak süte geçmektedir. Bu hormonlar yağ bezlerini harekete geçirmekte sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Çikolata ile sivilce oluşumları arasında net bir bağlantı kurulamamış olmasına karşın; çikolatanın içinde bulunan yağ olsun süte ve süt ürünleri sivilce oluşumunda etkin bir rol oynamakta. Çikolata çok sık tüketiliyor ise rahatınızı bozacak şekilde olmamalıdır. Çünkü çikolata yerken içinde bulunan maddeleri ayrıştırma gibi bir olanağımız yok. Sonuç olarak çikolata sivilce yapar diyebiliriz.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.