Çikolatanın Zararları

Tüm dünyanın severek tükettiği çikolata zararlı mı? Bugüne kadar hep çikolatanın yararlarından ve tüketildiğini neye faydasının olduğundan bahsedildi. Acaba çikolata fazla tüketilirse veya çikolata tüketmek zararlı mı? Çikolata tüketirken, dikkat edilmesi gereken konu, çikolatanın miktarı. Çünkü yapılan araştırmalara göre çikolata tüketmek, beyinde serotonin hormonunun salgılanmasına neden olmaktadır. Buna göre günde 50 ile 70 gram arası bitter çikolata yemenin kimseye bir zararı olmaz, normal çikolata yiyecekseniz de 25 ile 35 gram arası yemenizin bir zararı olmaz.

 

 

Zararları

 

Çikolatanın aşırı tüketimi sonrası ortaya birtakım zararları çıkmaktadır. Bu zararlar sağlığınızın bozulmasına sebep olabilir.

 

 • Aşırı çikolata tüketimi size kilo aldırır.
 • Bitter çikolata dışındaki fıstıklı, fındıklı vb. çikolataların kilo aldırıcı özelliği çok daha fazladır.
 • Çikolatanın içeriğinde şeker bulunduğundan, çikolata yedikten sonra dişleriniz mutlaka fırçalamalısınız. Çünkü fırçalamazsanız dişlerinizi çürütür.
 • Çikolatanın içeriğindeki maddeler aşırı tüketimde beynin uyuşturur ve normal fonksiyonların yerine getirilmesine engel olabilir.
 • Migren hastalarının tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü çikolata migren ağrılarını azdırır.
 • Çikolata serotonin hormonu salgılanmasına sebep olduğu için bağımlılık yapabilir. Dikkatli tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Selülite sebep olabilir.
 • Bünyesi hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Kalitesiz çikolatalar doymuş yağ içerir. Bu nedenle kalitesiz çikolatalar kolesterolün artmasına sebep olur.

 

 

Çikolata tüketmek aşırıya kaçılmadığında faydalı bir besindir. Fakat her şeyde olduğu gibi çikolata tüketiminde de aşırıya kaçmamalıdır. Yapılan araştırmalarda kararında çikolata tüketiminin sağlıklı insanlara oldukça faydalı olduğu yönündedir. Özellikle kalbe iyi gelen bitter çikolatanın yararları klinik olarak da kanıtlanmıştır. Fakat fazla çikolata kilo almaya sebep olduğundan kalp sağlığı için çikolata tüketiminden uzak durmakta fayda vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. kızıl ejder dedi ki:

  yanlış yazdım çok güzel anlatmışsınız bunun sayesinde odevimi yaptım teşekkürederim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.