Çil Maskeleri ile Çil Azaltma Yolları

Çil, genellikle açık tenli ve renkli gözlü insanlarda fazla güneşe maruz kalma sonucu vücudun güneş ışınlarından korunmak istemesi sonucu oluşan küçük lekelerdir. Daha çok el, yüz, göğüs, sırt gibi güneş gören yerlerde oluşurlar. İlkbahar ve yaz aylarında sayısı artan çiller kışın azalır ve ileriki yaşlarda tamamen bitebilir.

Çilden korunmanın yolu temelde güneş ışığına fazla maruz kalmamaktan geçer. Güneşe karşı hassasiyeti olan bu tür insanların güneşin tepede olduğu saatlerde dışarıya fazla çıkmamaları; eğer çıkarlarsa da güneş kremi, gözlük, şapka gibi önlemler alması gerekir.

Vücutta çoktan oluşmuş çiller ve bunun lekelerinden korunmak için tıbbi olarak başta lazer tedavisi olmak üzere birçok tedavi uygulanabilmektedir. Ama hem ekonomik sebeplerden hem de vücudun dengesini bozacağı düşünüldüğünden birçok insan bu tedavilerden kaçınmaktadır. Bu tür tedavilerden kaçınan insanlar birtakım doğal maskelerle veya bitkisel ilaçlarla çil sorunun üstesinden gelmeyi deneyebilir.

 

 

Çil Tedavisinde Kullanılabilecek Bitkiler ve Kullanımı

  • Yüzünüzü zaman zaman süt ile yıkayabilirsiniz. Bu cilt için doğal bir peeling görevi görür.
  • Limon suyunu masaj yapmak suretiyle çillere yedirmek, çillerin azalmasını ve yüzün solgunluğunu alarak parlamasını sağlar.
  • Bir kabın içinde kaynatacağınız pirincin suyunu süzün ve yüzünüzü bu suyla yıkayın.
  • Portakal ve greyfurt başta olmak üzere turunçgilleri bolca tüketmeye çalışın. İçerilerindeki C vitamini vücuda, güneş ışınlarına karşı direnç verir.

 

 

Çil Maskesi

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat

Uygulanışı: Malzemeleri bir kapta iyice karıştırıp kıvama getirin. Daha sonra bu karışımı cildinize, özellikle çilli bölgelere, parmak uçlarınızla masaj yaparak iyice yedirin. Kuruyana kadar bekledikten sonra maskeyi yüzünüzden ovalayarak çıkarın ve bol su ile durulayın. Maskeyi haftada en fazla bir kez kullanmanız tavsiye edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Seyma dedi ki:

    Benim hiç cilim yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.