Çillenmeden Güneşlenmek

Çil, beyaz tenli ve renkli gözlü insanların vücutlarında çıkan küçük lekelerdir. Vücutta en çok yüzde, yüzde ise en çok burun ve çevresinde çıkar. Ciltler beyaz tenli insanların vücutlarının, güneşin zararlı etkilerine karşı kendilerini korumak için yaptığı birtakım metabolik faaliyetler sonucu ortaya çıkar. Yani kısaca çil, beyaz tenli insanlarda güneşe karşı bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkan lekelere denir.

Az önce de değimiz gibi çil, güneşin etkisiyle ortaya çıkar. Bazı insanlar çilleri çok kafaya takmasa da bazıları için büyük bir sorundur. Bu yüzden çil oluşumunu engellemek için birtakım yöntemlere başvururlar. Ve çil oluşumunu engellemenin en kısa yolu güneşe karşı önlem almaktan geçer. Eğer yine de vücudumuzda çil çıkmaya devam ediyorsa, ki beyaz tenliysek ne kadar korunursak korunalım yine de biraz çilin çıkmasını engellememiz çok zordur, birtakım tıbbi ve doğal yöntemlerle bunun üstesinden gelmeye çalışabiliriz.

 

 

Çillenmeden Güneşlenmek İçin Yapılabilecekler

  • Güneşin en tepede olduğu öğlen saatlerinde (10.00 ile 16.00 saatleri arası) mümkün olduğunca güneşlenmeyin. Güneşlenmek için sabahın erken saatlerini veya akşam üzerini tercih edin.
  • Güneş losyonu her insan için güneşlenirken kullanılması şart olan bir üründür. Hele ki beyaz tenliyseniz ve cildinizde çil problemi varsa o zaman siz güneş losyonu kullanmadan güneş asla çıkmamalısınız. Güneş losyonlarının en az 30 faktörlü olanlarını tercih edin. Daha azı cildinizde çil oluşumunu engellemek için yeterli olmayabilir. Ayrıca UV ışınlara karşı koruyucu özelliği olmasına da mutlaka dikkat edin.
  • Daha fazla bronzlaşmak için havuç, zeytin yağı şeyler kullanmayın. Sağlığınız bronz ve güzel bir görünüme kavuşmaktan çok daha önemlidir. Ayrıca bu tür güneşlenmeler cildi de yıpratır ve yaşlandırır.
  • Uzun saatler boyunca güneşlenmeyin. Bu çillerin yanı sıra cilt kanserine kadar uzanan bir çok hastalığa yol açabilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.