Çocuklarda Düşme Sonucu Hasarlar ve İlk Yardım

Düşe Kalka!

Bahçeli bir ev, kalabalık bir aile, kardeşler, kuzenler… Yani siz gelin düşmeleri kalkmaları bana sorun. O kadar çok yaşadım ve şahit oldum ki düşmeye, neredeyse yapılacaklar konusunda uzman oldum. Dediğim gibi bahçeli bir evde geçti çocukluğum, gençliğim. O nedenle hem kendim hem kardeşlerim düşe kalka büyüdük tam anlamıyla. Büyük kazalar yaşamadık ama yine de her kaza kendine göre büyük. Bahçemizin yüksek bir yerinde havuzumuz vardı. Etrafında da kiraz ağaçları… O havuzun kenarından ağaçların dibine düşen benim kuzenimdi. Zaten düşmeler kralı diyebiliriz ona. Çünkü 9 aylıkken kafasında 19 tane morluk vardı. 🙂 Ailede en çok düşmeyi o yaşadı. Tecrübelerime dayanarak şimdi bu konuda biraz bilgi vermek istiyorum.

 

Hasar ve İlk Yardım

Çocuğun düşmesine ilk olarak etrafındakiler tanıklık ediyor tahmin edersiniz. Düşen şahıs çocuk olunca da ailesinin yanında olması kuvvetle muhtemel. Bu durumda çocuğa ilk yardım aileden birince yapılacak. O halde hemen bakıyoruz: Düşme sonrası çocuğun vücudunda şişme, morluk ya da herhangi bir ağrı var mıdır? Belirgin bir ağrı olduğunu bildiriyorsa doku, organ zedelenmesi ya da burkulma, kırık, çıkık olması ihtimali yüksektir. Hiç kendi başınıza tedaviye kalkışmayın daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. En temizi doğru doktora gidiyorsunuz.

Yok sadece şişlik ve morluk olmuşsa buz uygulayabilirsiniz. Çocuk bu itiraz edecektir. Ama ona anlatın bunun gerekli olduğunu ve buz uygulamasını bırakmayın.

Çocuğunuz düştüğünde kafasını çarptıysa eğer yapmanız gereken en önemli şey onu 24 saat boyunca gözlemlemeniz olacak. Bu sürede aniden kusmaya başlarsa beyin hasar görmüş demektir.

Uyurken 2 saatte bir uyandırıp bilincini kontrol etmelisiniz.

 

 

Çocuğun göz bebeklerinin eşit olmasına dikkat etmelisiniz.

Aksi bir durum söz konusu olursa ya da sizin içiniz rahat etmiyorsa doktora götürebilirsiniz. Ancak her düşmede çocuğu doktora götürürseniz bu kez de gerçekten gerekli olduğunda gitmemek için çok zorluklar çıkaracaktır. Bu şekilde alınan tedbirlerle çocuğunuz ilk müdahalesini yapmış olup, her düşmesinde daha az telaşlanacaksınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. meryem dedi ki:

    merhaba benim bebegim 13 aylik gecen gun dustu cenesini vurdu masaya cok sert morardi simdi morluk gecti ama o bolge bir sertlik kaldi ssnki bir kemik parcasi bisey toplandi o bolgede

  2. Gamze dedi ki:

    Meraba benim kızım 2 yasinda bir hafta yüz üstü düştü ve burnu kanadı aradan iki saat gecti ve hortumdan bosalir gibi kustu o günde atesliydi dusmeden once. Usuttugunu dusunerek hastaneye götürmedim ama ara ara burun kanamasi oluyo ve dün geceden beri surekli burun kanamasi oldu ve icinden pıhtılaşmış kan parcalari cıktı suan endiseleniyorum sizce ne sorunu vardir lutfen acil cevaplarsaniz sevinirim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.