Çok Fazla Tatlı Yemenin Zararları

Vücudumuzun her şeye ihtiyacı olduğu gibi elbette tatlıya da ihtiyacı vardır. Ancak bazı durumlarda çok fazla tatlı yemek bağımlılık yapabilir. Özellikle bayanlarda ve çocuklarda görülen aşırı tatlı yeme isteği, şekerin bağımlılık yaptığının en güzel örneğidir. Kendimize veya çocukalrımıza, çikolata ve şekerle verdiğimizi sandığımız ödüller, aslında en büyük ceza niteliğindedir. Şekerin çeşitli araştırmalar sonucunda kanıtlanmış yüzlerce zararı vardır. Gelin bu zararların en önemlilerinden  bahsedelim;

 

Kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşlere neden olur;

Fazla şeker tüketimi, kan şekerini olumsuz etkilediği için bunun sanucunda yaşanan ani iniş ve çıkışlarda, ruhsal dengesizlikler, baş ağrıları, tatlı ve acıkma krizleri görülmektedir. Yedikçe yemek istediğiniz, sizi bir kısır döngü gibi içine çeken bu tatlı isteği, krizlere neden olabilmektedir.

 

Diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskini arttırır;

Kan şekerinde ani yükselişlere neden olan ve fazla şeker içeren besinleri, bol miktarda tüketen insanlarda, şişmanlık çok daha kolay görülmektedir. Bu kişilerin kalp ve şeker hastalıklarına yakalanma ihtimali oldukça fazladır.

Ayrıca şeker ve şekerden yapılmış gıdalar kanser hücrelerini beslemektedir. Yapılan araştırmalarda kanser hücrelerinin, vücuda giren glikoza saldırdığı görülmüştür. Fazla şeker nedeniyle en çok görülen kanser türleri ise meme, yumurtalık, prostat ve rektum kanserleridir.

 

Bağışıklık sistemini çökertebilir;

Yine yapılan araştırmalar sonucunda şekerin, bağışıklık sistemine baskı yaptığı görülmüştür. Ayrıca şekerli besinlerde yer alan şeker ve mayanın, insan metabolizmasında çok miktarda yer alması, vücudu enfeksiyonlara açık hale getirmektedir.

 

Aşırı tatlı yemek vücudunuzu yaşlandırır;

Toplumda genel bir kanı olan ‘tatlı yeyin, tatlı kalın’ görüşünün aksine, şeker ve şekerli besinlerin vücutta yarattığı tahribat, göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Kana karışan şeker, protein yapısıyla birleşerek, farklı moleküler yapılar oluşturmaktadır ve bu yapılar, dokuların ve derinin elastikiyetini azaltır. Buna bağlı olarak kan şekerinde ve insülin seviyesinde görülen yükseliş, yaşlanmayı hızlandırır.

Sağlığımız için bu kadar zararı olan şekerler, günlük kullandığımız besinlerin içerisinde çok farklı isimlerle anılmaktadır. Bu isimlerin ne olduğunu bilmek, onları hayatımızdan çıkarmamıza yardımcı olacaktır. Bunlar; sakaroz, esmer şeker, mısır şurubu, nişasta bazlı sıvı şekerler, sorbitol, mannitol, meyve şurubu, glikoz, glikoz şurubu, invert şeker, bal, laktoz, maltoz, akçaağaç şurubu, melas, şeker şurubu ve amakaze şeklindedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.