Çok Kilolu Hissediyorum, Nasıl ZAYIFLAYABİLİRİM!

Kilolar Çok Huzur Yok

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan fazla kilolar kadın erkek pek çok insanı hem bedensel hem ruhsal olarak yıpratmakta. Fazla kilolar beraberinde bir çok hastalığı da getiriyor. Çok büyük sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Kiloya bağlı olarak gelişen sağlık sorunları günlük yaşantımızı olumsuz etkiler. En basit sorunları bile çözümsüz hale getirebilir. Tek başına ihtiyaçlarımızı gideremez hale geliriz. Ruhsal olarak çöküntüye uğrar, kendimizi yetersiz hissederiz. Özgüven kaybının en önemli nedenlerinden biridir fazla kilolar. Şişman olduğunu düşünüp asla insan içine çıkamayan arkadaşlarım var. Ancak çözümü olmayan bir sorun değildir bu. Yalnızca sabır ve devamlılık ile çözülmeyen problem kalmaz. Aslında bütün yapmamız gereken kendimize güvenmemiz. Şişmanlığın üzerine gidip bu durumdan kurtulmak çok basittir.

Öncelikle her insan vücudunu, ruhunu çok iyi tanımalı. Yani bedensel ve ruhsal olarak nelerden etkileniriz bunu iyi bilmemiz lazım. Kendimizde gerekli tespitleri yaptıktan sonra ilk iş bir uzmandan yardım istemek olmalı. Sağlıklı kilo verip aynı kiloda da kalmak istiyorsak bize yapılacak tetkikler sonundaki en uygun diyet listesine sabır ve devamlılıkla sadık kalmalıyız. Doktorun size önerdiği bu listeye ek olarak şimdi önereceğimiz günlük etkinlikleri ekleyebilirsiniz. Buradaki alternatiflerden kendinize uygun olanları doktorunuza danışıp uygulayabilirsiniz.

 

 

Peki Nasıl Zayıflarım?

 • Öncelikle suyu hayatınızın merkezine almalısınız. Sağlıklı bir insan günde en az 2 litre su tüketmelidir. Eğer günde 2 litreden az su tüketiyorsanız kendinizi gerekli olan miktarda su tüketmeye alıştırın. Böylelikle metabolizmanız daha iyi çalışacak ve bu da kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Su tüketimini gün içine yayarsanız daha sağlıklı olacaktır. Örneğin yemeklerden önce içebilirsiniz. Hem bu sayede daha az yemek yiyeceksiniz.
 • Yemek servisinizi küçük porsiyonlar halinde yapın. Tabaktaki yemek az olursa tüketeceğiniz miktar da az olur ve buna kendinizi daha kolay alıştırmış olursunuz.
 • Lokmalarınızı uzun çiğneyip iyice öğüttükten sonra yutun. Hızlı yemek yerine yavaş yavaş yiyin.
 • Sebze tüketimine ağırlık verin. Böylelikle hem uzun süre tokluk hissi oluşur hem de kalorisi az besinlerle diyetinizi kolaylaştırmış olursunuz.

 

 

 • Yedikleriniz ve içtiklerinizin yanında spor yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü kilo verdikçe vücutta sarkmalar meydana gelebilir. Günlük yürüyüş yapın. Spor merkezlerine gidin. Hiç imkan yoksa evde bir oklava ile egzersiz yapın. Evet oklava gerçekten işe yarıyor. Bunun için oklavayı omuzlarınıza yerleştirin. İki ucundan iki elinizle tutarak sağa ve sola dönerek hareket edin. Ben bu hareketi 10 kere sağa, 10 kere sola şeklinde uyguluyorum. 2 dakika bekleyip tekrar ediyorum, 2 dakika bekleyip yine tekrar ediyorum. Yani toplamda 30 sağ 30 sol şeklinde tamamlıyorum. Karın bölgesindeki yağlanmalar yok oluyor.

Aslında kilo vermek dediğimiz şey sağlıklı yaşamaya bakıyor. Kendimizi ihmal etmesek biraz vakit ayırabilsek kilo diye bir problemimiz kalmayacak. O nedenle size tavsiyem kendinizi sevin ve vakit ayırın. Bedenimiz bize bir emanet, onu korumak bizim elimizde.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Misafir dedi ki:

  Boy ; 1.65 kilo ; 58 sizce bu normal mi?

 2. tulay dedi ki:

  evettttt ben de 1,68 e 62 kiloyum 3 kilo fazlam var vericem :))

 3. gaye dedi ki:

  Bendede 1.55 boyum var fakat 64 kiloyum sizce kac kiloya dusmeliyim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.