Çok Su İçmenin ZARARLARI ve Yan Etkileri

Yaşamın Temel Taşı Su

Su yaşamımızın temel taşlarından biridir. Vücudumuzun yüzde 50’den fazlası da sudan oluşur. Yetişkin bir kadının vücudunda yüzde 50-60; yetişkin bir erkeğin vücudunda ise yüzde 55-65 oranında su bulunur. Vücudumuzun geneline baktığımızda, kanımızda yüzde 90, kaslarımızda yüzde 75, kemiklerimizde yüzde 25 ve yağların enerji vermek için depolandığı dokuda ise yüzde 10-30 oranında su bulunur. Dolayısıyla su insan hayatının vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu nedenle günlük hayatta vücudun ihtiyacı olan besinleri alırken gerekli su miktarı da ihmal edilmemelidir. Gereğinden az alınan su ne kadar zararlıysa, gereğinden fazla tüketilen suyun da vücuda pek çok zararı vardır.

 

Fazla Tüketilen Suyun Zararları

Böbreklerimizin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Fazla su tükettiğimizde böbreklerin bu suyu vücuttan atması zorlaşır. Vücuttan atılamayan fazla su kanda birikerek sodyum kaybına, elektrolit dengesizliğine, halsizliğe, koma haline ve bulantıya sebep olabilir.

Sağlıklı bir insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı 1,5 ile 2,5 litre arasındadır. Halk arasında çok su içmenin çok faydalı olduğu düşüncesi epey yaygındır. Ancak çok sudan kasıt nedir bunu pek düşünmeyiz. Yazın ve kışın çok su miktarı değişiklik gösterir. Şöyle ki; yaz ayında 30 derecelik bir sıcakta sağlıklı bir insana 3 litre su bile az gelirken kışın ya da serin bir ortamda olan insan 2 litreden az olan bir su ile ihtiyacını karşılamış olur. Bu miktarın üzerine çıkmaya çalışan bir kişi fayda değil zarar görür.

 

 

Fazla su içmenin en tehlikeli sonucu hyponatremia denen hastalıktır. Aşırı su tüketimi yüzünden kandaki sodyum ve elektrolit seviyelerinin aniden düşmesi ile oluşan bu hastalık insan sağlığı için büyük tehlike oluşturur.

Çok fazla su içmenin diğer yan etkisi ise kan hacmini arttırdığı için kanı işleyen kalp ve damarların üzerindeki yükü artırmasıdır.

Yine aşırı tüketilen suyun böbrekler tarafından dışarı atılamaması ile beraber bu sular beyin hücrelerine kadar ulaşıp koma veya nöbete neden olurlar.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ejder dedi ki:

    Bugun fazla su tukettim spordayken 2litre kadar ve eve gelene kadar idrarimi tutmali oldum ve yapimca agrilar yarandi karin bolgemde.bunun nedeni ne?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.