Crohn nedir ve Tedavisi!

Crohn hastalığı, sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri olup ağız, mide, kalın ve ince bağırsakta meydana gelen iltihabi bir hastalıktır. genellikle ince bağırsak sonu kalın bağırsak başlangıcında meydana gelen kalınlaşma sorunu olarak da bilinmektedir. Hastalık derecesine göre boyutları da değişmektedir. Santimetre olacağı gibi 1 metre uzunluğunda da bağırsakta görüldüğü gözlemlenmiştir. Genetik olma olasılığı çok az bulunan bu hastalığın görülme sıklığı kentsel bölgelerde daha fazla görülmektedir. Uzun süren bu hastalığın tedavisi mümkündür. Fakat kronik bir hastalık olarak bilinen crohn hastalığının tedavisi her ne kadar mümkün olsa bile tamamen bitmesi çok düşük bir olasılıktır, bu yüzden doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmayın ve tavsiyelerine sıkı sıkıya uymanız size daha sağlıklı yaşamın kapılarını açar.

Hangi Şikayetler Crohn Hastalığının Belirtilerindendir ?

İltihaptan dolayı oluşan kalınlaşma darlık meydana getireceği için bir çok şikayeti de beraberinde getirecektir. Aşağıda belirttiğimiz şikayetler mevcut ise hemen bir doktora başvurun.

  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Karında oluşan ani kramplar
  • Ateş
  • Kilo kaybı
  • İştahsızlık
  • Kanama
  • Halsizlik
  • Mide bulantısı

Belirgin şikayetler olarak bunlar bilinmektedir. Tabi bu şikayetler başka hastalıklarında belirtileri olabilir. Bu şikayetlerin yanı sıra bir çok tetkik yapılarak kesin tanı konmaktadır. Kan tahlilleri, kolonoskopi, tomografi, MR gibi bazı yöntemler uygulanmaktadır. Crohn hastalığı için başvurmanız gereken bölüm gastroenteroloji servisidir. Alanında uzmanlaşmış doktorlar tarafından muayene edilir ve gerekli tedavilere başlanır.

 

Crohn Hastalığının Tedavisi

Tedaviye genellikle hastalığın boyutlarına göre başlanır. Genelde ağızdan alınan ilaçlar ile tedaviye başlanır. Tedavi bu şekilde devam ederek hastalık en alt seviyelere indirgenmeye çalışılır. Ama hastalığın derecesi ileri boyutlarda ya da ağız yoluyla alınan ilaçlara cevap vermiyorsa tedavide üst kademe olan damar yoluyla vücuda ilaç verme şeklinde bir yol izlenir. Eğer ilaç tedavisi de yeterli gelmiyorsa cerrahi yöntemlere başvurulur.

 

 

Crohn Hastalarının Kaçınması Gereken Durumlar

Hastalık nedeniyle oluşan ishal sıvı kaybına neden olacaktır. Ayrıca iştahsızlık gibi belirtilerden dolayıda vücut yeterli oranda mineral, vitamin ve besinleri alamayacak buda halsizlik meydana getirecektir. İyi beslenmek hastalığın iyileşmesinde size yarar sağlayacaktır fakat dikkat etmeniz gereken unsurlar olacaktır. Çiğ besinlerden ve baharatlardan kaçınmanız gerekecektir. Süt ve süt ürünleri karın ağrısına ve gaza sebep olacağından dolayı sizi olumsuz etkileyecektir. Her hastalıkta olduğu gibi sigara ve alkol size zarar verir ve hastalığınızın şiddetlenmesine sebep olur. Bu tür zararlı maddelerden daha sağlıklı bir yaşam için her zaman kaçınmanızı tavsiye ederiz.

 

Yukarıda belirttiğimiz üzre crohn önemli bir rahatsızlıktır. Şikayetleriniz olduğu zaman hemen alanında uzman bir hekime başvurup tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.