Dalların Neşesi Kirazın Faydaları!

Tadı ile herkes tarafından sevilen, kırmızı oluşu ile doğaya muhteşem güzellik katan kiraz çoğu derdinizin şifasıdır. Ama kullanım şekliniz ve miktarınızda oldukça önemlidir. Her meyveyi kararında tüketmeye özen gösterin. Kiraz içersin de A, B, C, magnezyum, potasyum, kireç, sodyum, demir ve çinko barındırmaktadır. Sulu ve şekerli olan bu meyve içinde kurt ile karşılaşabilirsiniz. Unutmayın ki kurt sadece sağlıklı ve organik meyvelerde olur. Vücudunuz direncini artıran ve enerji veren kiraz sizin zinde olmanızı sağlar. kiraza rengini veren pigmentler kanserojen maddelere karşı kalkan görevini görürken antioksidan özelliğinden de söz edilebilir. Enfeksiyon ve alerji konusunda da antioksidan özelliği ile sağlıklı olmanızı sağlar. Rengi ile iştah kabartan kirazın 1500 civarında çeşitli olduğu bilinmektedir. Kiraz yetiştiriciliğinde dünyada ikinci sırada gelen ülkemizin en çok Afyon, Isparta, Bursa ve İzmir illerinde ve ilçelerinde yetişmektedir.

 

 

Kirazın Faydaları  

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kiraz bir çok derdinize devadır. Bildiğiniz özelliklerinin yanında bilmedikleriniz de var ise buyurun öğrenelim

  • Kolesterolü düşürür.Ülkemizde sıkça görülen kolesterol rahatsızlığı olanların tüketmesinde fayda vardır.
  • Kan şekerini düşürmede yarar sağlar.
  • Böbrek dostudur. Zehirli olan maddelerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olurken idrar söktürücü özelliği ile vücudunuzun sağlıklı ve temiz olmasına yardımcı olur. Böbrekte oluşmuş taş veya kum gibi zararlı maddelerin zamanla düşürülmesine yardımcı olur.
  • Gut hastalığına iyi gelir. Gut hastalığı: eklemlerde oluşan ani ağrılar olrak bilinen ciddi rahatsızlıktır. Kirazın bu ağrıları önemli bir seviyede hafiflettiği bilinmektedir.
  • Hazımsızlık ve kabızlık problemlerine yardımcı olur.
  • Göz problemi yaşayan bireyler içinde tüketilmesinde yarar vardır.
  • Kendisi kadar kiraz sapının da yararı vardır. Kaynatılıp içilmesi vücudunuz temizlenmesine yarar sağlayacaktır.
  • İdrar yollarını temizler.
  • Uykusuzluk problemine yardımcı olur. Yatmadan önce bir miktar yemenizde yarar vardır.
  • Cilt sağlığınız içinde yaralıdır, cildinizin yumuşak ve canlı olmasını sağlar. Cilt lekelerini giderir.

Bu tür şikayetleri olan hastaların tüketmesinde yarar vardır.

Cilt sağlığınız için aşağıdaki kiraz maskesini uygulayabilirsiniz:

 

 

5-7 arası kiraz

bir çay kaşığı bal

bir miktar su

Çekirdeklerini çıkardığınız kirazı bir kaba alarak ezin, üzerine balı ilave edin karıştırın . Suyu göz kararı ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu karışımı cildinize uygulayın ve 15 dakika sonra ılık su yardımı ile cildiniz arındırın. Bu maskeyi 15 günde bir uygulanabilinir. Cildinizin sağlıklı olmasına yarar sağlar.

 

Tabiat Ailesi olarak bir ömür sağlıklı olmanız dileğiyle. Sağlıklı günler.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.