Dere Otunun Faydaları Ve Nelere İyi Gelir?

Memleketi Asya bölgesi olan dereotu Türkiye de her bölgede yetişmektedir.Fosfor,bakır,magnezyum,potasyum ,kalsiyum ,demir,çinko,A,D vitaminleri bakımından oldukça  zengindir.Bir demet dereotu bir insanın  ortalama % 40 C vitamini ,%43 A vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

Itırlı bir bitki olan dere otu mutfaklarda ,yemeklerde ve salatalarda kulandığımız hoş kokusuyla şifalı bir bitkidir.Özellikle salatalarda ve bazı bamya ,bezelye  ,enginar gibi sebze yemeklerinde bolca tüketilmektedir.Şifa tarafında ise kan sulandırıcı özelliği mevcuttur. Bu yüzden hamilelik dönemlerinde gebe kadınların tüketmesinde düşük tehlikesi oluşturacağından sakıncası vardır. Tam tersine lohusa döneminde ve süt annelerinde sütü arttırıcı özelliği olduğundan bolca tüketilmesi tavsiye edilir.Bebeklerde ve çocuklarda  gaz sancılarınn giderilmesinde çocuklarda iştahsızlığa karşı etkilidir.

Dere otu bal ile karıştırılıp şerbet yapılarak tüketilirse kusmayı kolaylaştırır.Lapa haline getirilip sıcak halde üzerine oturulursa rahim ağzı hastalıklarında tedavi etici etkisi bulunmaktadır. Mide  bulantısının giderilmesi ,karın ağrısının giderilmesi,ağız kokusunun giderilmesine ve sindirim sisteminin düzenine karşı faydaları vardır.Dere otu tiroit hastalığı için bir panzehirdir.

Besin değeri yüksek olan dereotu kilo sorunu olanlar için bulunmaz bir zenginliktir. Tok tutma özelliğinden ve yüksek besin değerinden dolayı son yıllarda gözde bir sebze haline gelmiştir.

Kabızlığa iyi gelmekle beraber sindirim sistemine karşı oldukça faydalıdır.Yemeklerden sonra tüketilen bir tutam dereotu sindirim sisteminin çalışmasına fayda sağlayacaktır.   Ayrıca  midede oluşan gastrit ve ülserin oluşturduğu sıkıntıların hafiflemesine yardımcı olur. Mideyi dinlendirir.

Dere otu sinir sistemine de faydalıdır. İçinde bulundurduğu uçucu yağlar dolayısıyla sakinleştirici özelliği vardır. Uykusuzluk problemi çekenler için iyi bir şifa türüdür.Yüksek oranda  demir demir ve kalsiyum içerdeğinden kansızlığa kalsiyum sayesinde de kemik yapısına faydası vardır.Şeker hastalığına karşıda faydaları vardır. Doğal insülin ihtiyacını karşılar.Hıçkırık sorunu olanlar dereotunu kullanabilir. Fazla tüketimi ishal yaparken yeterli seviyede tüketimi ishali keser.Dizanteri gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşumunu önler.

Ödem söktürücü özelliği vardır. Romatizmal ve gut gibi hastalıklarda şifa kaynağıdır.Kansere karşı bağışıklık güçlendirici özelliği vardır.

Vücuda birçok faydası olan dereotu; enerji verdiği için ve sinir , sindirim ,bağışıklık , bağırsak sistemlerine etkisi olduğundan günlük tüketim arasına rahatlıkla konulması gereken şifa kaynağı  bir bitkidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.