Dil Dönmemesi ve Harfleri Doğru Telaffuz Edememek

Dil dönmemesi sonucu bazı harfleri doğru olarak telaffuz edememek çocuklukta konuşmayı yeni öğreniyorken çoğunlukla görülen bir sorundur. Ama bu sorunun bazı kişilerde çocukluktan sonra da devam etmesi problem haline dönüşür. Kimileri bunu önemsemeyip geçiştirse de kimileri bunu kafasına takar ve özgüveni zedelenir. Bazı harfleri doğru telaffuz edememeyi kendisine problem yapan bu insanlar da bazen bu sorun diğer birtakım psikolojik rahatsızlıklara da yol açarak kişiyi olumsuz etkiler.

Dilin dönmemesi sorunu bazen dilin ve çenenin yapısıyla, bazen ise kişinin psikolojik durumuyla alakalıdır. Ama ne mutlu ki her iki durumda da bu sorun çözümsüz değildir. Bazen ise bu konuşma bozukluğu diğer birtakım hastalıkların belirtisi olabilir. Bunun için böyle bir sorunla karşılaşıldığında bir uzmana danışmak en doğrusu olacaktır.

 

Neden Bazı Harfleri Doğru Telaffuz Edemeyiz? Bu Sorunu Düzeltmek İçin Neler Yapabiliriz?

  • İşitmede yaşanan sorunlar konuşmayı da bozarak bazı harflerin söylenememesine veya yanlış söylenmesine yol açabilir. Özellikle çocuklarda yaşanan bu durum erkenden tedavi edilmezse konuşma yetisinin iyice bozulmasına sebep olur ve rahatsızlığın iyice yerleşmesine sebep olur. Bu yüzden erken dönemde çözümlenmesi gerekir.
  • Konuşma bozukluğu beyindeki sinirsel yapılarda kaynaklanan bir sorundan dolayı da meydana gelebilir. Bunun çözümü için bir nörologa başvurulmalıdır.

 

 

  • Otizmin en önemli belirtilerinden biri de konuşma bozukluğudur. Özellikle çocuğunuz konuşmaya geç başladıysa ve konuşması bozuksa bir doktora götürmek daha büyük sorunları engelleyebilir.
  • Eğer konuşma bozukluğu bu nedenlerden kaynaklanmıyorsa büyük ihtimalle psikolojiktir ve bir konuşma terapistine görünerek tedaviyi isteklice ve düzenli olarak uygulamak bu sorunu çözecektir. Hatta bazen bu sorunu kişi söyleyemediği harfleri söylemek için kendini zorlarken tek başına da çözebilir. Ama terapiste tedavi olmak daha çabuk ve kesin bir çözümdür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ferdi bey dedi ki:

    Hocam bazı kelemere dil dönmüyor hangi doktor bakiyor

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.