Diş Çıkaran Bebekler için Önemli Uyarılar Burada

Bebeğinizin ilk diş çıkarma dönemlerinde fazlasıyla zorlanabilirsiniz. Bebeklerde diş çıktıktan sonra çok tatlı gözükseler de çıkma süreleri pekte tatlı değildir. Diş çıkarken sebepsiz ağlamalar, ateş, huysuzluk, gece huzursuzlukları gibi birçok etkisini de yanında getirir.
Her bebek aynı zamanlarda diş çıkarmaz. Kimi bebek 6,7. aylarda diş çıkarırken kimi bebekte bazen 3.ayında bazen de 12.ayından sonra çıkarabilir.

 

Diş belirtileri nelerdir?

Fazlasıyla salya akıtmaya başlarlar.
Salyadan kaynaklı çenede kızarıklıklar oluşabilir.
Bazı zamanlarda ishal görülebilir.
Bebeğiniz her gördüğünü ısırmaya çalışabilir.
Hafif bir şekilde öksürük olabilir.
Huzursuzluklar olabilir.
Ağrıdan kaynaklı sürekli ağlamalar oluşabilir.
Beslenme reddi yaşayabilir. Yemek istemeyebilir.
Ateşi çıkabilir.
Kulaklarını çekebilir.
Yüzünü yırtarak, zarar verebilir.

 

Diş çıkarken neler yapabiliriz?

Bebeğin eline dişlerini kaşıması için bir şeyler verebilirsiniz. Mesela soğuk bir salatalık, havuç olabilir. Eskiler pırasanın uyuşturucu etkisi olduğu içinde bebeğe verilebileceğini söylerler. Yoğurt ve meyve yedirmekte fayda var. Diş çıkarırken besinlere dikkat edilmelidir. Fazla önerilmese de doktora danışarak bebekler için diş kremlerini de kullanabilirsiniz.

 Aylara göre diş çıkması nasıl olur?

  • Ön dişler: 6-12 ay
  • Yan dişler: 9-13 ay
  • Köpek dişleri: 16-22 ay
  • Azı dişler: 13-19 ay
  • 2.azı dişleri: 25-33 ay

Bu aylar her bebekte doğru çıkacak diye bir kural yoktur. Dişler kimi zaman genetik olarak anne babaya çekmiş olabilir. Onlar geç ya da erken çıkarmışsa bebekte aynı şekilde geç ya da erken çıkarabilir. Ama genellikle 28-29. Aylarda tüm dişler tamamlanmış olur. Bebeklerinize erken dönemde diş fırçalama alışkanlığını kazandırmalısınız ki ilerleyen zamanda zorluk çekmesin. Ayrıca biberonda çürüğe sebep olur. Biberon alışkanlığından vazgeçirin. Beslenmesi için biberonuna bal, şeker gibi tatlı maddeler sürmeyin. Sabahları ve geceleri yatmadan önce mutlaka diş bakımını yapınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.