Diş Eti Çekilmesi Neden Olur ve Tedavi

Diş eti çekilmeleri sık sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Hastalar estetik kaygılar ve hassasiyet şikâyetlerini fazlasıyla dile getirmektedir. Diş etleri genelde fırçalama kaynaklıdır fakat kalıtımsal ya da kişinin var olan diş eti sorunlarından ötürü de diş eti çekilmeleri ortaya çıkabilmektedir. Düzenli fırçalanan dişlerde diş eti çekilmeleri önlenebilir.

Diş Etlerinin Çekilme Nedenleri

Diş Eti Rahatsızlığı: 13 yaşından sonra karşılaşılabilen en çok rastlanan bir iltihabi hastalık türüdür. Diş dokusu ve dişin destek kemiğini etkileyen ve dişin kaybedilmesine neden olan bir hastalıktır. İlerlemesi nedeniyle diş etlerinde çekilmeler ve dişlerde sallanma sorunları ortaya çıkar. Doğru tedavi ve ihmal edilmeyen ağız bakımı sayesinde iyileşebilen dokularda ortaya çıkan diş eti çekilmesi farklı şekillerde tedavi edilebilir.

Yaşlılık: Yaşlanma nedeniyle diş eti çekilmelerinde artışlar görülmektedir. Yaşlanma nedeniyle meydana gelen diş eti çekilmeleri ağız içinde yaygındır ve fizyolojik diye kabul edilmektedir.

Çarpık Dişler: Dişlerin dizilimindeki çarpıklıklar, alt ve üst çenenin kapanmasında oluşan bozukluklar diş eti çekilmelerine neden olmaktadır. Dar çene sebebiyle farklı yerlerden çıkan dişlerde diş eti çekilmeleri meydana gelebilir. Ortodontik tedavi sayesinde tedavi uygulandıktan sonra periodontal cerrahi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Diş eti tedavisi uygulanarak açık yüzey kapatılabilir.

Yanlış Diş Fırçalama Tekniği: Dişlerin çok sert ve yatay olarak fırçalanması zamanla birlikte diş eti çekilmelerine ve açığa çıkmış yüzeyde de hassasiyetlere neden olmaktadır.

Diş Gıcırdatma ve Diş Sıkma: Her yaşta karşılaşılan bu sorun genellikle psikolojik kökenlidir ve strese bağlı olarak oluşmaktadır. Gün içerisinde ya da genelde uyku esnasında dişler aşırı bir kuvvetle sıkılır e bunun sonucunda diş eti çekilmeleri oluşur.

Diş Eti Çekilmelerinin Tedavisi

Çekilmelerin nedeni anlaşıldıktan sonra tedavi süreci hastaya anlatılır. Cerrahi yöntemlerden faydalanılarak uygulanan işlemlerde hastanın istekli olması ve yeterli sürenin olması gerekir. Bazı durumlarda kaybedilmiş olan dokunun yeniden yapılandırılması birçok aşamalı cerrahi uygulamalar gerektirebilmektedir. Kişinin kendi dokusu damağından alınır greft uygulanabilir. Diş eti dokusunun kaydırılmasıyla ya da uygun cerrahi işlemle açık olan yüzeyler kapatılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.