Diş Eti İltihabı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mikrop guruplarının diş üzerinde birikmesi ile oluşan diş eti iltihabı, gözler görülmeyen şekilde dişlerde de oluşabilmektedir. Diş sağlığı mutlaka rutin kontroller ile takip edilmelidir. Mikropların diş üzerindeki tabakaya temas etmesi ve zararlı mikrop ve bakterilerin iltihap oluşturmasıyla meydana gelir. Tedavi altına alınmadığı sürece dişlere de zarar vererek sürekli ilerleyebilir. Bu hastalığın tedavisi sonucunda aynı zamanda dişler eski parlaklıklarına da ulaşabilmektedir.

 

Diş İltihabının Belirtileri

Diş iltihabının en çok bilinen belirtileri arasında; diş eti kanamaları, ağız kokusu, ağızda oluşan kötü tat duyusu, diş eti kızarıklıkları ve sağlıksız dişler şeklinde sıralanabilir.

 

Diş Eti İltihabına Sebep Olan Etkenler

Diş eti iltihabı hastalığının oluşumu, bakterilerin diş etlerinde bir tabaka oluşturmasıyla meydana gelmektedir. Ağız temizliği birçok hastalığın önleyicisi görevini üstlenir. Bunun yanında birçok faktör de iltihap oluşumunu tetikler. Bu faktörler; diyabet hastalığı, sigara kullanımı, stres, düzensiz beslenme, hatalı ve kötü yapılmış bir dolgu uygulaması, kullanılan ilâçlar, irsi nedenler ve yanlış diş fırçalama teknikleridir. Bu nedenler diş eti iltihabı oluşumunu tetikler ve ağız sağlığınızı da kısa bir süre içerisinde bozabilir.

 

Diş Eti İltihabı Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi diş eti iltihaplanmalarına karşı alınacak ilk tedbir temizliktir. Ağız temizliği çok önemlidir. Düzenli olarak dişlerinizin fırçalanması ve ağız temizleme sularının kullanılması da uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu uygulamaları yaparken aynı zamanda doğru uygulama şekillerinin yapılması gerekir. Ayrıca diş plaklarının oluşumunu engellemek amacıyla diş ipi kullanmanız da önerilebilir. Bunların dışında iltihabı önlemek amacıyla doktorunuz tarafından verilen antibiyotikleri de yeteri dozda kullanmanız çok önemlidir. Uzmanlar tarafından uygulanan bu yöntemler ile tedavi yapılarak diş etleri eski sağlığına kavuşabilmektedir. Basit bir hastalık olarak görülmemeli ve erken teşhisi sonucunda tedavi sürecine başlanmalıdır. Çünkü ağız hastalıkları birçok hastalıktan daha fazla sizi etkilemektedir. Beslenmenizi de olumsuz yönde etkileyeceği için sağlığınızın kaybolmasını da tetiklemektedir. Bu yüzden diş kontrollerinizi rutin olarak yaptırmalı ve diş sağlığınıza gereken önemi vermelisiniz. Bu konuda uzmanların önerilerini de mutlaka dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.