Diş Eti Kanaması Neden Olur ve Nasıl Geçer?  

Diş ve diş eti hastalıkları, ülkemizde en az önemsenen ve en tehlikeli hastalıkların başında yer almaktadır. Diş ve diş eti sağlığınız sadece ağız bölgesini ilgilendirmez. Bu hastalığın tüm vücudunuza zararı olabilir. Diş etleri sağlam bir dişin temelidir. Dişinizin sağlam olabilmesi için öncelikle diş etiniz sağlıklı olmalıdır. Sağlıklı bir diş etini nerden anlarız diyorsanız, soğuk bir pembe tonu vardır, mat ve sıkı bir yapıya sahiptir. Dişinizi boyun bölgesine kadar sarar. Fırçaladığınız zaman rahatsızlık hissetmezsiniz. Diş eti kanaması oluşmaz.

 

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Dişlerinizi ve diş etlerini düzenli fırçalamazsanız, bakteri plakları oluşur. Bu bakteri plağının diş etinizde enflamasyon oluşturması, kanamayı üretir. Diş eti hastalıklarında da en belirleyici sebep diş eti kanamasıdır. Çünkü sağlıklı diş eti kanamaz.

 

Diş Eti Kanaması Nasıl Önlenir, Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Düzenli ağız bakımı yapmanız, diş ipi ve ağız suyu kullanmanız bu kanama vakalarını azaltacaktır.  Bunun yanında diş hekimlerine düzenli olarak kontrole gitmeniz doğru bir tercih olacaktır. Diş eti kanaması tedevi edilmez ise gingivitis oluşumu olur. Bunun daha da ilerlediği noktada iltihaplı diş destek dokuları hastalığı oluşur.

 

Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılabilir? Nasıl Geçer?

Eğer yaşlılık zamanlarınızı takma dişlerinizle geçirmek istemiyorsanız, diş ve diş eti sağlığına dikkat etmek zorundasınız. Herşeyin orijinal olanın iyidir. Takma dişler  size gerçek dişleriniz gibi rahatlık hissini yaşatmaz. Bu nedenle her gün dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Diş ipi kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. Özellikle her gün ağız çalkalama suyu kullanmanız yerinde bir hareket olacaktır. Günlük olarak uygulanan ağız bakımları,diş taşlarının oluşumunu da engeller. Bunların yanı sıra diş hekimleri düzenli olarak ziyaret edilmelidir. Diş hekimi ziyaret edildiği zaman diş taşlarının düzenli temizliği yapılır. Diş taşlarının temizlenmesi de diş eti kanamasının önüne geçer. Bunun yanı sıra diş hekimi, ağız ve diş yapınıza uygun bir diş fırçası önermelidir. Diş hekiminin size uygun gördüğü diş fırçasını, ağız çalkalama suyunu ve diş ipini kullanmanız da diş eti kanamanıza son verebilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.