Diş Fırçalama Şekli ve Yöntemi

İnsan vücudunun en önemli ve en hassas merkezlerinden biri olan ağız ve diş sağlığına dikkat etmek, ileride problem yaşanmaması açısından oldukça önemlidir. Dişlerimiz, korumanın  en etkili yolu, düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalama süresi ortalama 2 dakika olmalı ve her bir dişin üzeri 8-10 defa fırçalanmalıdır. Bu özelliklerle birlikte diş fırçalama şekillerini bilmek ve uygulamak da diş sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir başka konudur. Bu tekniklerden ise şu şekilde bahsedilebilir;

  • Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak şekilde tutulmalıdır. Diş eti hizasından ağız boşluğuna doğru fırçalanmaya başlanır. Dış yüzeylerde yapılan fırçalama sert bir şekilde değil, yumuşak şekilde ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.
  • Bu işlemin ardından dişlerin iç yüzeyleri de aynı şekilde fırçalanmalıdır. Bu yöntemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilmelidir.
  • Daha sonra dişlerin çiğneme için kullanılan yüzeyleri, fırça düz olarak tutulup, ileri geri hareket ettirilerek fırçalanmalıdır.

 

Her insanın ağız bakım yöntemi kendisine özeldir. Ancak uygulanabilecek genel yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler ile diş sağlığını, daha etkili biçimde korumanız mümkündür. Bu yöntemlerden ise şu şekilde bahsedilebilir;

  • Diş fırçasının başı, arka bölgedeki dişlere rahatlıkla ulaşabilecek uzunlukta olmalıdır.
  • Dişlerinizin yapısına göre seçeceğiniz diş fırçası orta sertlikte olmalıdır. Ancak diş etleriniz hassas bir yapıda ise veya operasyona maruz kalmışsa, ilk etapta yumuşak sertlikte olan diş fırçaları kullanılarak, iyileşme sürecinden sonra, orta sertlikteki diş fırçalarını kullanma sürecine geçilebilir.
  • Diş fırçasının kıllarının bozulmamış olması gerekmektedir. Çünkü fırçası bozulmuş olan diş fırçaları uzun süre kullanılamaz ve etkili temizliği sağlayamaz.
  • Diş macunu seçerken de dişlerinizin yapısına uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bunun için iyi bir diş hekiminden tavsiye alınması gerekir.
  • Diş macunları ağız yapısının büyüklüğüne göre, az miktarda kullanılmalıdır. Özellikle çocuklarda, çocuklar için uygun olan diş macunları kullanılmalı ve fırça boyunca sıkılmamalıdır. Çünkü çocukların diş macunlarını yutma riski yüksektir.
  • Dişler fırçalanırken alt ve üst yüzeyler tek tek fırçalanmalıdır.
  • Diş fırçası, fiş ve diş eti birleşimindeki yerlere, fırça kılları değecek şekilde yerleştirilmeli ve bu şekilde fırçalanmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.