Diş Gıcırdatma Neden olur ve Tedavisi

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız diş gıcırdatmalar genellikle hastanın farkında olmadan yaptığı çene hareketlerinden meydana gelir. Genellikle uyku arasında olan bu diş gıcırdatma stres ve yaşadığımız sıkıntılardan dolayı meydana gelir. Günümüzde artık yaşantımız nedeni ile diş sıkma ve gıcırdatma çokça artmıştır. Tedavisinde ise gıcırdatma uyurken olduğu için gece ağıza takılan bir silikon plaklar kullanılmaktadır.

 

Diş Gıcırdatmasının Verdiği Zararlar

Farkında olmadan yapılan bu diş gıcırdatmalarının ağıza ve kişiye verdiği zamanlar da vardır. Örneğin diş sızlamaları artık çokça artar ve aniden ortaya çıkar. Dişleri sıkma nedeni ile dişlerde kırılma da görülebilir. Dişlerde soğuğa ve aşırı sıcağa karşı aşırı hassasiyet meydana gelir. Bu gıcırdatmalar çok uzun sürmekte ise zamanla dişlerin sağlamlığı azalar ve sallanmaya başlarlar. Ağızdaki zararlardan başka kas ağrısı ve baş ağrısı bile gözükmektedir.

 

Diş Gıcırdatmasının Sebepleri Nelerdir?

Diş gıcırdatmasının günümüzde ki en yaygın sebebi stres olarak bilinmektedir. Psikolojik etki yüzünden yaşanan bu gıcırdatma genellikle insanlar farkında olmadan ve gece uyurken gerçekleşir. Bir başka sebebi ise dişlerin bozukluğundan kaynaklanır. Dişlerinizi kapadığınızda tam oturmuyorsa diş gıcırdatmaları ortaya çıkabilir. Bazı araştırmacılar ise bunun sinir sistemimizde ki bir hastalık yüzünden olduğunu söylemektedir.

 

 

Diş Gıcırdatması Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanların bilmeden ve psikolojik sıkıntılar yüzünden uyurken yaptığı diş gıcırdatmaları için silikondan yapılmış plaklar bulunmaktadır. Gece koruyucuları da denen bu plaklar ağıza takılarak uyurken diş sıkmaya ve gıcırdatmaya engel olur. Ancak bu koruyucuları takmak her zaman çözüm değildir. Hastanın durumuna göre protez diş tedavileri, eksik dişlerin tamamlanması, psikolojik terapiler ve kas gevşeticiler kullanarak diş gıcırdatmasının önüne geçilebilir. Şiddetli durumlarda ise hastaya gece rahat uyuyabilmesi için uyku düzenleyici ilaçlarda verilmektedir. Dişçinizin ön gördüğü tedaviler sayesinde diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cavit dedi ki:

    merhaba annem gündüz otururken bile
    Dişlerini istemeden gıcırdatıyor
    Ne yapabiliriz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.