Diş İmplantı nedir ve Nasıl Yapılır?

İmplant Hakkında

İmplant, dişlere en uygun malzemeden yapılan, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini yeniden sağlamak amaçlı çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküne denir. İmplant halk arasında vidalı diş olarak da bilinir. Hem doğal dişlere yakın olduğu hem de konuşma, yemek yeme gibi eylemleri protez dişe göre daha kolay yapabildiği için en sık tercih edilen yapay diş uygulamasıdır. Yeterli bilgi ve ekipman, tecrübe, doğru teşhis ile uygulanan implant tedavisi hem doktor hem hasta açısından başarı ile sonuçlanır. Çene kemiği vidaya uygun olan bütün hastalara uygulanabilir. Vidanın ihtiyacı olan kaliteye sahip olan çene kemiğinde başarılı sonuçlar elde edilir. Diş tedavilerinde uygun anestezi uygulandığı sürece hasta ağrı ya da acı hissetmez. İmplantta da bu böyledir.

 

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi çekilen ya da kaybedilen dişlerin yerine uygulanır. Ağızda eksilen dişe en yakın ve sağlıklı uygulama implanttır. Hastanın sağlıklı diş etleri ve uygun çene kemiği olup olmadığı kontrol edilir. Engeli olmayan hastanın implant tedavisi başlayabilir. İmplantta yaş sınırı yoktur. Yaşlı hastalara da uygulanabilir özelliğe sahiptir. Diş çekildikten hemen sonra implant operasyonu yapılabilmesi için herhangi bir iltihaplanma durumu var mı yok mu kontrol edilir. Yoksa uygulamaya başlanabilir ancak tersi bir durum söz konusu ise iltihabın iyileşmesi beklenir.

Kökü ile beraber çene kemiğinden ayrılan dişlerin yerine kolayca uygulanan implant operasyonu 15-20 dakika kadar sürer. Çene kemiği ile vidanın birbirine uyumu 3 ya da 4 ay içinde tamamlanır. Hasta tamamen iyileşir.

 

Diş İmplantının Getirileri

  • Diş, diş eti ve çene kemiğine hiç zarar verilmeden uzun yıllar kullanışlı dişlere sahip olursunuz

 

 

  • Çene kemiğine uygulandığından gerçek dişten ayırt edilemez
  • 30 yıl kadar tekrarlanmadan ağızda kalabilir
  • Sürekli yenilenmesi gerekmediği için masraf çıkarmaz
  • Konuşma ve yemek yeme gibi faaliyetlerde zorluk çıkarmaz
  • Protezler gibi orada burada unutulmazlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.