Diş Köprüsü Nasıl Yapılır ve Bakımı Hakkında Her Şey!

Dişler, insanların besinleri fiziksel öğütme işleminde temel rol oynamasının dışında; konuşma, şarkı söyleme ve gülme gibi fiillerde de temel rol oynarlar. Eğer dişlerden birisi kaybedilir ise kaybedilen dişin olduğu yerde bir boşluk oluşacaktır, dişler birbirlerinden destek alarak çalıştıkları için bu boşluk doldurulmazsa bir süre sonra dişlerin duruşunda bozukluk meydana gelecektir ve bunun sonucunda çiğnemede, konuşmada ve insanların sese dayalı fiillerinde sorunlar  ortaya çıkacaktır.

Diş köprüsü ise kaybolan dişin yada dişlerin ortaya çıkardığı bu boşluğu doldurarak bu tarz sorunların önüne geçmeyi sağlar. 

 

DİŞ KÖPRÜSÜ NEDİR?

Diş köprüsü, ağızda kaybolan dişin yada dişlerin ortaya çıkardığı boşluğu doldurarak yerine yeni dişin takılması işlemine verilen isimdir.

Diş köprüsünün 2 tür işlemi vardır, bunlar:

1- Kalıcı köprü diş implantı: Bu yapılan işlem kalıcıdır ve oluşturulan implant ancak bir uzman dktor tarafından çıkarılabilir.

2- Hareketli diş implantı: Bu oluşturulan implan kullanan kişi tarafından temizlik amaçlı çıkarılıp, takılabilir. Fakat günümüzde kullanımı pek yaygın değildir, eski bir sistemdir.

 

DİŞ KÖPRÜSÜNÜN YAPILMA NEDENİ NEDİR? YAPILMAZ İSE NE GİBİ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKAR?

Dişlerin yapısı birbirlerini tamamlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Eğer dişlerden birisi eksilecek olursa konuşmada bozukluk ve çiğneme zorluklarının dışında tedavi daha da gecikirse çene ve yüz yapısında değişiklikler, olduğundan daha yaşlı görünme ve biçim bozuklukları meydana gelebilir. 

Diş eksildiğinde ortada bir boşluk oluştuğu için diğer dişlerde eğilmeler meydana gelir. Bu eğilmeler diş etine ve çene yapısına zarar verir. Dişlerin arası açılıp temas etmediklerinde de dişler çürümeye meyilli hale gelirler ve bu da diğer dişlerimizi de kaybetmemize yol açabilir.

 

DİŞ KÖPRÜSÜNÜN BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Diş köprüsü yapıldıktan sonra bakım önemlidir. Dişler günde 2 defa fırçalanmalı ve yemeklerden sonra diş ipi ile diş araları temizlenmelidir. Dişler fırçalanmazsa zamanla oluşan plak tabakası dişlerde çürümeler meydana getirecektir. Bu çürümeler köprünün olduğu dişte meydana gelirse köprü desteğini kaybeder ve diş köprü özelliğini yitirir, yeniden implant yapılması gerekli olur.

Diş ipi kullanımı aralarda kalan yemek parçalarını temizler, bunun önemi de o yemek parçalarında bir süre sonra bakteri üremesi meydana gelecektir, eğer temizlenmez ise dişte çürümeler meydana getirebilir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.