Diş Plağı Nedir, Nasıl Temizlenir?

Diş plağı, ağız içerisinde birtakım mirkobiyal organizmaların birikmesi sonucunda oluşan yapılardır. Mikrop içerdiği için zaman zaman ağız sağlığı açısından çok tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden en kısa zamanda bir diş hekimi tarafından ağızdan uzaklaştırılmalı ve dişte yeniden oluşması engellenmeye çalışılmalıdır.

Diş plağı oluşumunu engellemek için beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Hamur işleri gibi maya içeren gıdalar, şekerli gıdalar daha çok diş plağı oluşturur. Eğer diş plağı istemiyorsak bu gıdaları çok fazla tüketmemeliyiz. Ama eğer dişler çok dikkatli ve düzenli olarak fırçalanırsa, gerektiğinde diş ipi ile gıda artıklarının kalabileceği aralar da iyice temizlenirse bu gıdaları da tüketebiliriz.

 

 

Diş Plağı Neden Oluşur?

  • Yediğimiz yiyeceklerden sonra ağız fırçalanmaz veya fırça her tarafa sürülmediği için bazı yerlerde yemek artıkları kalırsa bu bölgelerdeki artıklar sertleşerek diş plağı oluşur.
  • Tükürüğün yapısına göre bazı kişilerde diş taşı temizlikten bağımsız olarak daha sık görülür. Kimilerinin tükürüğü diş plağı oluşturmaya daha müsait iken kimilerininki değildir. Bu tamamen tükürüğünüzün asit ve baz dengesi ile alakalıdır.

 

 

Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

Diş plağı oluştuktan sonra hastanın kendi kendine evde çözebileceği bir sorun değildir. Bu sorunun tedavisi için mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır. Diş hekimleri diş plağını genelde uyuşturucu kullanmadan birtakım periodontal aletlerle temizler. Diş hekimleri tüm bu işlemleri yaparken dişlerin ve diş etlerinin sağlığına dikkat ederek ağızda başka sorunların oluşmasını engellemiş olur. Bu yüzden bu tür sorunlarda, uzman bir diş hekimine tedavi olmak önemlidir.

Bütün bu işlemlerden sonra ağız ve diş bakımına mümkün olduğunca önem verilerek diş plağının yeniden oluşumu önlenmelidir. Ama her şeye rağmen diş plağı yeniden oluşmuşsa diş hekimine bir daha görünmekte fayda vardır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Esma sila dedi ki:

    Benim plağimin arka kısmı gevşetdi ve doktora gidemedim nasıl bir sorun olur acil cevap lazım

  2. Esma sila dedi ki:

    Benim plağimin arka kısmı gevsedi ve doktora gidemedim nasıl bir sorun olur acil cevap bekliyorum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.