Diş Protezi Nasıl Yapılır, Çeşitleri Fiyatları

Ağzımızda çeşitli sebeplerle meydana gelen bozulmaların ( doğal veya sonradan oluşan) veya çekilmiş dişlerin yerine yenilerinin konulması, insanların diş fonksiyonlarının yerine getirilmesi veya estetik kaygılarının giderilmesi için yapılan tüm yapay işlerin tamamı protezdir (Takma Diş).

 

Genellikle diş kayıpları, dişlerin iyi korunamaması v diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi nedeni oluşmaktadır. Ayrıca meydan gelen kazalar sonrasında diş kaybı yaşanabilmektedir. Sebebi ne olursa olsun kaybedilen veya çektirilen dişlerin yelerine aynı işlevi görecek ve estetik kaygıları giderecek protezler yapılmaktadır.

 

 

Protez Çeşitleri

 

Sabit Protezler: Tek diş kaplaması, köprü ile eksik dişlerin tamamlanması ve sağlam dişlere bağlantı yapılması ve implant (çene kemiğine vida tutturularak, üzerine protez takılması şeklinde yapılan uygulamalardır.

 

Hareketli protezler: Tam Protez (Hiç dişi bulunmayan ağızlara yapılan protezlerdir. En çok ilerleyen yaşlardaki hastalara uygulanır), Yarım Protez (Ağız içerisinde diş sayısı yarı yarıya azalmış hastalara uygulanır. Tırnaklar, kancalar yardımıyla sağlam dişlere tutturularak yapılır), Hassas Tutturuculu Protezler (Ağzındaki diş sayısı yarı yarıya azalmış hastalar uygulanır ve kancasız ve daha hassas tutturucularla yapılan protezlerdir)

İmplant protezler: Ağızdaki eksik dişlerin yerine, çene kemiğine cerrahi müdahale ile vida takılması, takılan vidanın üzerine de tek veya birkaç protez uygulaması ile yapılır. Halen teknoloji olarak en sağlam ve doğal dişlere en yakın diş protezleridir.

 

 

Protez Fiyatları

Diş protezleri birçok alt dala ayrılmaktadır. Bu nedenle de diş protezi fiyatları yapılan işe, kullanılan malzemeye göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca yapılan işlerin bazıları ayrı ayrı fiyatlandırılmaktadır. Diş hekimlerinin, diş klinik ve diş hastanelerinin internet sitelerinde diş protezi ve diğer işlemlerle ilgili fiyat yayımlamaları ve duyurmaları ilgili yasa ve yönetmelikler gereği yasaklanmıştır. Türk Diş Hekimleri Birliği her yıl düzenli olarak dişlerle ilgili bir fiyat listesi yayınlamaktadırlar. Bu fiyatlar alt limit olmaktadır. Fiyatlar diş hekiminin / kliniğinin bulunduğu ile, semte ve hastanın dişlerinin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.  Sizin için fiyatlandırma, diş hekiminizin yapmış olduğu kontrol neticesinde diş hekiminiz tarafından bildirilecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.