Diş Taşı (Tartar) Temizleme Yöntemleri

Halk arasında diş taşı olarak da bilinen tartar, bazı bakterilerin dişlerde birikip zamanla sertleşme sonucu oluşan sert yapılardır. Diş ve ağız bakımına önem vermeyen kişilerde daha çok görülse de düzenli diş bakımı yapan insanlarda bile zaman zaman görülebilmektedir. Yine de tartar oluşumunu engellemek için alınabilecek bazı önlemler mevcuttur.

 

 

Tartar Oluşumunu Önlemek İçin Yapılabilecekler

 • Ağız içi temizliğine mümkün olduğunca önem vermelisiniz.
 • Dişlerinizi her yemekten sonra düzenli olarak ve mümkünse anti tartar özelikli diş macunuyla fırçalamalısınız.
 • Diş fırçasının erişemediği yerler için diş ipi kullanmalısınız.
 • Şekerli ve yapışkan yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.

Yukarıdaki önlemleri alarak tartar oluşumunu minimuma indirebilirsiniz. Fakat bunları tam olarak uygulayamazsanız veya bir şekilde dişlerinizde tartar oluşursa mutlaka bir diş hekimine danışmalısınız. Tartarı evde kendi imkânlarınızla temizlemeniz oldukça zordur. Bunu yapmanızın tek yolu kazıma yöntemidir ve bu işlemde oldukça zordur. Ayrıca diş etlerini kanatarak onlara zarar verir. Fakat diş hekimleri bu sorunu oldukça basit ve ağrısız olarak çözebilmektedir.

 

 

Tartar Nasıl Temizlenir?

Diş hekimleri hastanın durumuna da bağlı olarak, genellikle anestezi kullanmadan birtakım ultrasonik ve periodontal aletlerle diş taşını ağızdan uzaklaştırır. Bu işlemden sonra diş taşının bir daha oluşumunu mümkün olduğunca engellemek için dişlerin yüzeyini parlak yüzeyler oluşturur. Bu işlemleri diş hekiminde yaptırmanın en önemli avantajı, diş hekimlerinin bu işlemleri yaparken diş etine veya ağız içindeki herhangi bir bölgeye zarar vermemesidir.

Bütün bu işlemlerden sonra ağız ve diş bakımına mümkün olduğunca önem verilerek diş taşının yeniden oluşumu önlenebilir. Ama başta da dediğimiz gibi diş taşı bir şekilde yeniden oluşabilir ve bu sorun yine diş hekimine tedavi olmakla çözülebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Melek dedi ki:

  Diş taşı temizleme sonrasi diş araları açılıyormuş Bunun hakkında bilgi verir misiniz 🙂

  1. Murat dedi ki:

   Evet açılır denir fakat o sebebi dış taşıdır.Bir zararı yoktur merak etmeyin 🙂

 2. serkan usak dedi ki:

  disleri temizletmek dis minelerine zarar verirmis dogrumu

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.