Domuz Etinin Zararları Nelerdir?

Domuz eti çok fazla yağlıdır. Domuz etinin tüketilmesi sonucu domuz etinde bulunan bu yağlar kana geçer. Kana geçen domuz yağları aynı zamanda doymuş yağ olduğu için damarların sertleşmesine, yüksek tansiyona ve kalp spazmına ve kalp krizine sebep olabilmektedir.

Zararları

  • Domuz etinde ve domuz yağında sutoksin isimli zehirli maddeler bulunmaktadır. Domuz etiyle vücuda giren bu maddeyi dışarı atmak için lenf bezleri normalin çok çok üstünde çalışması gerekmektedir. Aşırı derecede çalışan lenf bezleri, lenf düğümlenmesi ve lenf şişmesine sebep olur. Lenf bezlerinin aşırı çalışması sonucu skrofuloz hastalığı oluşur. Bu hastalığın diğer adı Domuz Hastalığıdır.
  • Domuz etinde fazla miktarda kükürt bulunmaktadır. Bu kükürt kıkırdak dokulara, kaslara ve sinirlere yerleşerek eklem iltihaplarına neden olur. Yine domuz etinde bulunan kükürt eklemlerde kireçlenmelere ve bel fıtığına sebep olur.
  • Domuzun eti içerisinde fazla miktarda büyüme hormonu bulunmaktadır. Bu da ellerin birbirinden orantısız büyümesine, bir ayağın diğer ayaktan büyük olmasına yol açar. Veya kafanın fazla büyümesine neden olur.
  • Domuz etinde bulunan imidazol isimli madde vücutta kaşıntıya neden olur. Ayrıca domuz eti yiyenlerde egzama, dermati, nöro dermatit gibi iltihaplı deri hastalıklarının oluşmasına sebep olur. Var olan bu hastalıkların azmasına ve ağırlaşmasına sebep olur.

 

  • Domuz etinde bulunan bir parazit olan trişin domuz etinden insanlara bulaşır. Kas içerisine yerleşerek çoğalır. Ömürleri 20 -30 yıla arası değişir. Trişin paraziti ,trişinoz hastalığına neden olur. Bu hastalık da bazen beyne kadar sirayet ederek sonuçları çok kötü olan rahatsızlıklara sebep olabilir.
  • Domuz eti yiyenlerde karaciğer kanseri ve siroz görülme riske yemeyenlere oranla çok daha yüksek çıkmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu domuz etinin siroza sebep olduğu bilimsel olarak da ispatlanmıştır.
  • Domuz eti ve etin üzerinde bulunan yağı başta cilt ve mide kanseri olmak üzere bağırsak kanseri, lenf kanseri ve birçok kansere sebep olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emrah dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler yanlış ve ayrıca anlattığınız araştırmalar için kaynak göstermemişsiniz. Dolayısıyla inandırıcılığınız ve yazdıklarınız bir kıymeti kalmıyor. Aklınızda olsun bir iddia ortaya atıyorsanız kanıt sunmak zorundasınız, başkasının iddiasını dile getiriyorsanız kaynak sunmak zorundasınız.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.