Domuz Gribi Hakkında HER ŞEY!

H1N1 virüsü olarak da bilinen bu grip kuş ve insanda bulunan griplerin karması olarak ortaya çıkmıştır. 2009’da Meksika da başlayan bu salgın daha sonra hızla her tarafa yayılmıştır. Domuz gribi daha çok çocuk ve yaşlılara etki göstermektedir. Hatta 5 yaş altı ve 60 yaş üstü gruplarda ölümlere de yol açabilmektedir.

 

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Doktorlar domuz gribinin pek çok belirtisi olduğunu söylemekte. Ateş, boğaz ağrısı, öksürük, titreme, baş ağrısı, kusma, yorgunluk ve ishal gibi pek çok belirtisi vardır. Bu tür hastalıklara yakalanıldığı zaman toplumdan uzak durmakta ve dinlenmekte yarar vardır. Bol sıvı almak ve sağlıklı beslenmek hastayken dikkat etmemiz gereken şeylerdir. Çevreye hapşırma, öksürük ve solunum yoluyla bulaşmaktadır. Yüksek ateş, mavimsi cilt rengi, huysuzluk ve sinir bozukluğu, yeterli sıvı almama, solunumda hızlanma veya sorunlu bir şekilde nefes almak hastalığın acil belirtilerindendir.

 

Domuz Gribinden Nasıl Korunuruz?

Öncelikle bu hastalığa yakalanmış olan kişilerle yakın ortamda bulunmayın. Bu hastalık hapşırık, öksürük ve solunum yoluyla geçmektedir. Hastalıktan korunmak için temizliğe ve kişisel bakıma oldukça önem verilmelidir. Eğer çocuğunuzun okulunda salgın varsa mümkünse birkaç gün okula göndermemeniz veya gönderirseniz ise temastan kaçınmasını söylemelisiniz. Küçük yaş gruplarının sık sık el yıkaması bu gripten korunmalarını sağlayan bir faktördür.

 

 

Domuz Gribi Aşısı

Bu tür aşılardan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Şuan başka ülkelerde kullanılmakta olan aşılar vardır. Ülkemizde de olan bu aşı yaklaşık olarak 5 bin kişide denenmiş ancak herhangi bir semptom ile karşılaşılmamıştır. Aşı olunması hastalığı büyük ölçüde engellemektedir. Ancak tabii ki bir yan etkiyle karşılaşılır. Ama küçük bir yan etki için hastalık riskini azaltmaktan vazgeçmemeniz mantıklı olacaktır. Aşı olması gerekenler ise 6 ay ile 24 yaş grubu arasındadır. Ancak herhangi bir hastalığa sahip olan kişilerin mutlaka doktorlarına danışması gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.