Dukan Diyeti Nedir ve Diyet Tarifleri

Dukan diyeti birçok diyeti bir kenara atıp kilo vermenizi sağlayacak ve verdiğiniz kiloları geri almamanıza yardımcı olacaktır. İsminden de anlaşılacağı üzere farklı bir diyet programı olmakla beraber uygulayan birçok kişiye istediği ölçüde kilo verdirmiş olup fit bir vücuda sahip olmalarını sağlamıştır. 4 aşamalı bir diyet programı olan dukan diyeti; hazırlık, hedefe ulaşma, takviye ve koruma-sabitleme aşamalarından oluşmaktadır. Dukan diyeti herkes tarafından kolayca yapılabilecek şekilde hazırlanmıştır fakat 18 yaşın altı, hamile, diyabet, gut, böbrek, tansiyon ve kolesterol gibi doktor kontrolünde olan rahatsızlıklarda uygulamanızın sakıncaları ortaya çıkabilir. Bu yüzden doktorunuza başvurmanız sizin için faydalı olacaktır. Dukan diyetini uygularken aralıklarla hastaneye giderek testlerinizi yaptırmalısınız. İradenize sahip çıkarak bazı kuralları çiğnemeden uygulamalısınız ki hedefe ulaşın ve mutlu olun. Şimdi dukan diyetine başlamaya hazır mısınız? Aşağıda vereceğimiz diyet programını uygulayın ve vücudunuz daha çok sevin.

 

Hazırlık Aşaması

1-10 gün süresi bulunan hazırlık aşaması sizi ve bünyenizi hazırlamak diyete hazırlamak için önemli bir süreçtir. Bu süre içerinde pek fazla tüketmemeniz gereken besin yoktur. Önemli olan karbonhidrat tüketmemektir. Proteinli ürünlerden de uzak durmanız sizin için faydalıdır. Ayrıca kalori sıkıntısı olmayan bu aşamada siz ilk gün ki aldığınız besinin kalorisini son gün almamanız sizin için önemlidir. Aşama şeklinde her gün biraz daha az diyerek besin tüketmeniz size yarar sağlayacak ve bünyenizi alıştırmaya yardımcı olacaktır.

 

Hedef Aşaması

Hazırlık aşamasına devam ederek bu aşamada sebze tüketimini artırmanız gerekmektedir.

 

Takviye Aşaması

Bu aşama diğer diyet programlarından farklı olarak diyete ürün ekleme aşamasıdır ve istediğiniz 2 günü ödül günü ilan etme aşamasıdır. Ödül gününüzde istediğinizi tüketebilirsiniz. (tavsiyemiz çok abartmadan kendinizi ödüllendirmenizdir 🙂 ) Bu aşamada diyet listenize karbonhidratlı ürünler eklemelisiniz.

 

Koruma ve Sabitleme Aşaması

Haftanın bir günü et ve et ürünleri tüketerek protein ihtiyacınızı karşılıyoruz. Diyet yaparken altın kural olan sporu bu evrede devreye sokuyoruz. Tavsiyemiz hazırlık aşamasından başlayarak yapmanızdır hatta normal zamanda da yani diyet yapmadığınız zamanda da daha sağlıklı bir yaşam için günlük 30 dakika yürüyüş yapmanızdır.

 

 

Dukan Diyetinin Altın Kuralları 

  • Günlük yulaf kepeği tüketmek.
  • Her gün 1.5-2 lt su tüketmek.
  • Düzenli olarak günlük 20 dakika yürümek.
  • Az yağlı yemekler tüketmek.
  • Et tüketiminde tavuk ya da hindiyi tercih etmek.
  • Yumurta, süt, yoğurt, peynir tüketmek.
  • Haftada bir kerede olsa balık tüketmek.
  • Çay ve kahvenizi tatlandırıcı ile içmek.

Daha sağlıklı bir yaşam için bedenimizin ideal kilosunda olması çok önemlidir. O yüzden bu diyeti uygulayın ve sağlıklı yaşamın kapılarını açın mutlu günlere merhaba deyin. Her gününüzün sağlıklı geçmesi dileği ile.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.