Dut Meyvesinin Faydaları ve Nelere İyi Gelir?

Dut Hakkında!

Baharda çiçek açan, yaz başında meyvesini veren bir ağaçta yetişir dut. Dut ağacının boyu 15 metreye kadar yükselir. Beyaz dut ve karadut en çok tüketilen çeşitleridir. Bunların dışında kırmızı ve mor dut çeşidi de vardır. Yaz başında meyve veren bir ağaç olduğu için genellikle sıcak ya da ılıman iklimlerde yetişir. Ülkemiz de de pek çok bölgede yetiştirilir. O şifalı ve enfes meyvesinden bir çok kişi nasibini alır. Dut ağacı meyvesi kadar ipek böcekçiliği için de büyük öneme sahiptir.

Dutun çeşitleri vardır evet ancak; ülkemizde en çok beyaz olanı tercih edilip, yetiştirilmektedir. Ağaçtan elde edilen meyveden dut şurubu, reçel, pestil, pekmez, cevizli sucuk gibi yiyecekler elde edilir. Ama bence en güzeli dalından koparıp taze taze tüketmek. Dut içeriğinde B1, B2, B3 ve C vitaminlerini barındırır. Sağlığa oldukça faydalı bir besindir.

 

Dut Meyvesinin Faydaları

Dut ağacının meyveleri kadar yaprakları da şifalıdır. Karadut olsun, beyaz dut olsun diğer çeşitleri olsun hepsinin ayrı ayrı faydası var vücudumuza. Bir çok derde deva olan bu meyvenin sağlığa çok iyi geldiğini öğrendiğinizde evlerinizden eksik etmeyeceksiniz.

  • Ağızdaki yaralar, aftlar, diş eti zedelenmeleri bunlar oldukça canımızı yakan hadiselerdir. Özellikle ben aft denilen ağız içi yarasından çok çektim. Uzun zamandır da çıkmıyor. Bunu neye borçluyum size hemen söyleyeyim: Karadut şurubuna. Eczaneden doğal yapılan bu şurubu alıp, gargara yaparak kullandım ve yine geçmeyecek boşuna kullanıyorum gibi düşünüyordum. Ancak öyle olmadı. Hem kısa zamanda yara iyileşmeye başladı, hem de uzun süredir bu sıkıntılı yara başıma gelmiyor.
  • Karadut şurubu gargara yapılırsa boğaz hastalıklarını iyileştirir.
  • Karadur şurubu bebeklerin ağzında oluşan pamukçukları geçirir.
  • Dut ağacının yapraklarından vücudun herhangi bir yerindeki kanamaya tampon yapılır. Örneğin burun.
  • Ağacın yaprakları idrar söktürücüdür.
  • Dutun meyvesi tüketilirse uykusuzluğa, romatizma ağrılarına, yorgunluğa, böbrek ağrılarına, kansızlığa ve strese iyi gelir.

 

 

  • Dut meyvesinin zeka geliştirici özelliği de bulunmaktadır. O nedenle çocuklara bol bol yedirilmelidir.
  • Dut pekmezi mide ve akciğer hastalıklarına iyi gelir. Soğuk havalarda tüketilirse vücut direncini artırır.
  • Dut pestili bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruma sağlar.

Dut meyvesinin bilinen bir zararı yoktur. Yalnızca meyvenin kurusunu kan şekerini yükseltici etkisi olduğu için şeker hastalarının tüketmemesi tavsiye edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.