Dut Meyvesinin Faydaları ve Şifaları

Meyve olarak böğürtlene benzeyen bir tür olan dut meyvesi, kara ve beyaz olarak ikiye ayrılıyor. Kara dut olarak bilinen dut türü, daha çok ekşimsi bir tada sahip ve mayhoş bir kıvamı var. Bu kıvam sayesinde kişiler kara dutu pek sevmiyor. Lakin reçeli ve pek çok şeyi yapılıyor bu kara dutun. Akabinde beyaz dut için de birçok fayda var ve bu faydalar, sağlık açısından olması gereken cinsten!

 

 

Dut Meyvesinin En Büyük Faydaları Nelerdir?

  • Aç karna yenilen bir beyaz dut, bağırsak kurtlarını düşürür ve mideyi rahatlatır.
  • Kara dut ise ağız ve boğaz kanserine iyi gelen bir meyvedir.
  • Vücuda kuvvet verir.
  • Kansızlığa faydalıdır.
  • Ağız, bademcik ve boğaz iltihabı konusunda önemli bir antibiyotiktir.
  • Diş eti hastalıklarına faydalıdır.
  • Öksürüğe faydalıdır.

Bu gibi faydaları bulunan dut, ülkemizde genellikle İç Anadolu bölgesinde bulunur. Tabii ki her türlü ortamda yetişmeyen bu meyve, güneşin ve yağmurun dengeli olarak bulunduğu her şehirde yetişir. Keza bu şehirlerin başında Konya geliyor. Çünkü şehrin düz yapısı ve ormanlık alanları sayesinde çok yağmur yağıyor ve güneş de bir o kadar fazla görülüyor. Bu yüzden gayet güzel lezzetler çıkıyor bu meyveden. Taze olarak sunulan dutlar, pekmez ve şurup yapımında kullanılıyor genellikle. Kişilerin tercihleri arasında yer alan ve lezzeti ile de oldukça etkileyici bir tada sahip olan dut için, birçok farklı seçenek sunabiliriz.

 

 

Yemesi de Zevkli, İçmesi de

Yemesi de içmesi de zevkli olan bir meyvedir dut. Beyaz dut, yenir iken tatlı ve yumuşak bir tat sunar ağzımızda. Lakin kara dut, dağa çok ekşi oluşundan dolayı reçel yapılır ve uzun süreli bir reçel ziyafeti için oldukça kaliteli tada sahiptir. Keza pekmez için de oldukça önemlidir dut. Dut pekmezi, kişinin hastalıklar ile mücadelesinde ciddi derecede yarar sağlar. Pekmezin ve reçelin yapımı Anadolu’ da sık sık rastlanan bir şey iken, çoğu farklı yörede daha da farklı şekillere bürünür bu dut meyvesi.

 

 

Hem hızlı, hem de etkili bir lezzet için, kaliteli baharatlar ile terbiye edilmiş çok farklı reçelleri öneriyoruz. Bu reçelleri bulmak ne kadar kolay olmasa da, ev yapımı reçeller ile ilgili olan bir teyzemiz size yol gösterecktir.

İster İçin, İster Dinleyin!

Tadı da rengi de lekesi de güzel olan kara dut, çıkmayan bir leke yapıyor. Zor çıkan bu kara dut lekesi, genellikle annelerin baş düşmanıdır. Çocuklar için adeta bir eğlence olan karadut, çocuklar için de bir boya oyunudur adeta. Kara dut öyle bir meyvedir ki, elinizde tuttuğunuz an eliniz kırmızı olur ve üstünüze bir şekilde damlar. Bu yüzden yeri ayrıdır ve pek çok Anadolu insanı tarafından sevilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.