Düzensiz Kalp Atışları Neyin Belirtisidir?

Kalp, vücuda kan pompalamak gibi hayati bir görevin yanında; vücut ısısını ayarlama, atık ürünlerin vücuttan uzaklaştırılması, hormonları vücuttaki gitmesi gereken yerlere göndermek gibi daha birçok önemli faaliyeti gerçekleştiren çok önemli bir organımızdır.

Kalp atışları normalde bir düzen içindedir. Bu düzen kalbin dakikada 50 ila 90 arasında bir atım sayısına sahip olmasıdır. Ama ritim bozukluğu veya aritmi de denilen olay dakikalık kalp atım sayısının bu değerlerin dışına çıkmasıdır. Bunun kalp ile alakalı veya alakasız nedenleri olabilir. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar, çay veya kahve gibi kafein içeren içecekler, aşırı çikolata tüketimi veya uykusuzluk gibi nedenlerden dolayı ritim bozukluğu ortaya çıkabilir ve bunun kalp ile alakası yoktur.

 

 

Ritim Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

  • Ritim bozukluğunda, kalp çarpıntısı en çok görülen belirtidir.
  • Göğüste bir ağrı, yanma veya baskı hissi gibi göğüs bölgesinde yaşanan sorunlar ritim bozukluğunu haber veriyor olabilir.
  • Nefes darlığı ve nefes alıp vermedeki zorluk kalp ritminizin bozuk olduğunun habercisi olabilir.
  • Gözde kararma, bir anda düşme veya bayılma gibi durumlardan sonra da kalp ritminize baktırmanız hastalığın erken teşhis ve tedavisinde yardımcı olacaktır.

 

 

Ritim Bozukluğu Kalple İlgili Hangi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir?

  • Ritim bozukluğu kalp yetersizliğinizin belirtisi olabilir. Bunun için bazı testlerden geçip ritim bozukluğunun yetersizlik ile alakalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Kalbin yapısında, kirli kanın temiz kana karışmasını engelleyen dört tane kapakçık bulunmaktadır. Bu kapakçıkların herhangi birinde veya birkaçında meydan gelen bir sorundan ötürü kalpte ritim bozukluğu sorunu ortaya çıkabilir. Ritim bozukluğu durumunda kalp kapakçıklarınız kontrol ettirmek sağlığınız açısından faydalı olacaktır.
  • Ritim bozukluğu yukarıda saydığımız nedenler ve daha birçok kalp rahatsızlığıyla alakalı olabilir. Ve bu kalp rahatsızlıkları da kalp krizi geçirme riskinizi artırır. Bu yüzden yukarıdaki belirtileri gördüğünüz zaman bir kardiyologa başvurmanız geleceğiniz için yapacağınız en önemli hamlelerden biri olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. none dedi ki:

    Tessekurler faydali olmus

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.