EEG Nedir?

Elektroensefalografi kısaca EEG, beynin temel bioelektrik aktivitesinin incelenmesidir. Beyin dokusunda yer alan sinir hücrelerine bağlı elektriksel sinyaller kafatası üzerindeki saçlı deriye iletilirler. Kafa derisinin belirli bölgelerine yerleştirilen elektrotlar ile sinyaller bilgisayara aktarılır. Nöroloji uzmanı tarafından bu sinyaller değerlendirmeye alınır. EEG, bilinç ve algı bozuklukları, uyku bozuklukları, sara hastalığı, santral sinir sistemi iltihabı, unutkanlık, dikkat bozukluğu, bazı psikiyatrik hastalıklar, bunama gibi nedenlerle çekilir.

 

EEG Nasıl Çekilir?

Yaklaşık 23 adet küçük elektrodun, jel yardımı ile saçlı kafa derisine yapıştırılması ve bu elektrodların bağlı olduğu bir bilgisayar yardımı ile beyindeki elektriksel aktivitelerin kaydedilmesi EEG çekilmesinin ilk aşamasıdır. EEG’nin doğru yorumlanabilmesi için kayıtların kaliteli yapılması gerekir. Bunun için eğitimli teknisyenlere, elektrotların titiz bir şeklide yerleştirilmesine, cihazın kontrollerinin yapılmasına ihtiyaç vardır.

Çekim sırasında 3-5 dakika boyunca derin derin nefes alıp verme, 10 saniye ara ile 5-7 kez gözleri açıp kapama ve 5-7 dakika ışıklı uyarı aktivasyon yöntemleri uygulanır.

EEG’yi her yaşta insan çektirebilir. Ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Radyasyon etkisi yoktur ve beyne zarar vermez. Hasta EEG çekimi sırasında sakin bir şeklide oturmalı veya yatmalıdır. Kaliteli kayır alabilmek için hastanın çene boyun kasları gevşek olmalıdır. Gözlerini kapalı tutmalı ve teknisyenin söylediklerini yapmalıdır.

 

Bebek ve Çocuklarda EEG Çekimi

 

 

EEG çekiminde hareketsiz ve sakin durmak çok önemlidir. Ancak bebeklerde ve çocuklarda bunu sağlamak oldukça zordur. Bebeği hareketsiz tutmak zor olduğundan EEG çekimi uyku esnasında yapılır. EEG çekilecek çocuğun bir süre uyutulmaması, oyalanması gerekir. Randevu saatinde yorgun düşen bebek uykuya dalacak ve EEG çekimi kolaylıkla tamamlanacaktır.

Çocuklarda da EEG çekimi korkutucu olabilmektedir. Sakin durabilmeler için yapılacak işlemlerin anlatılmasında fayda vardır. Korkunun azaltılması için güleryüzlü bir yaklaşımla teknisyenler işlerini daha kolay bir hale getirebilirler. Bu sayede işlemi yapacak kişinin güvenini kazanan çocuk söylenen direktifleri uygulamakta tereddüt etmeyecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.