Egzama Neden Olur, Evde Bitkisel Tedavisi

Egzama Nedenleri; Kişilerde farklı nedenler sonucu ortaya çıkan belirti olarak deride şişlik, ödem oluşumu, kızarıklık ve ileri derecede kaşıntı gibi sorunların görüldüğü rahatsızlık olarak ifade edilir. Günümüzde insanlarda oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Egzamanın birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve çeşit olarak ise çok farklı şekilde görülen hastalıktır. Bu hastalıkta önemli olan hastalığın erken dönemde teşhis edilip ve hemen tedavisinin uygulanmasıdır. Aksi taktirde vücutta diğer bölgelere yayılma gibi olumsuz sonuçlar görülebilir. Egzama bazı hastalıklara göre oldukça uzun ömürlü bir hastalık olarak ifade edilmiştir. Egzama halk arasında kişiden kişiye bulaşıcı özelliğe sahip olan bir hastalık bilinir. Oysaki böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece kişinin kendi vücudu için yayılma özelliğine sahiptir. Egzama genel olarak kişilerde ellerde, ayaklarda, yüz bölgesinde ve parmak aralarında oldukça yaygın bir şekilde görülür. Egzama nedenleri ise genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

 

Çevresel faktörler; 

Cilt tahrişi, bazı kişilerin cilt yapıları oldukça hassas olduğu için herhangi bir kimyasal içerikli olan sabun, deterjan, şampuan, çamaşır suyu ve parfüm gibi maddelere karşı ciltte tahriş oluşumu görülür. Bu kimyasal içerikli maddeler ciltte kızarıklığa, kaşıntıya, yanma ve döküntü oluşumuna neden olabilir.

 

Alerjen maddeler, her insanın etkilendiği alerjen madde farklı olabilir. Kimileri metal olan takılara, bitkilere kimileri ise süt, yumurta, toz, polen gibi birçok yapıya karşı alerjileri bulunmaktadır. alerjen maddelere karşı genel olarak çocukların daha fazla hassas olduğu görülmüştür.

 

Hava şartları, bazı iklim koşulları da kişilerde egzama oluşumuna neden olmaktadır. Bazı kişiler kuru havaya karşı bazıları ise soğuk veya nem oranı yüksek olan hava koşullarına karşı egzama oluşumu görülür.

 

Genetik faktörler ise; anne ve babasında egzama olan kişilerde yüksek oranda egzama oluşumu görülmektedir. Kalıtsal olarak aktarılması söz konusudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.