Egzama Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Egzama, rahatsız edici ve oldukça çirkin görünüşlü bir deri hastalığı olarak bilinir fakat tehlikeli değildir. Basit bir tedaviyle kontrol altına alınabilir. Günümüzde her 10 kişiden birinin yaşamının herhangi bir döneminde bu rahatsızlığı geçirdiği bilinir. Egzama rahatsızlık vermesinin ve kaşıntı yapmasının yanı sıra, el kol ve yüz gibi açıkta kalan yerlerde de oluşabilmektedir.

 

Nedenleri

Genellikle alerji nedeniyle oluşan egzama, duygusal sıkıntılarda da görülebilmektedir. Bazen de egzama belirtileri ortaya çıkar fakat hiçbir neden yokken oluşabilir. Bu zamanlarda zıklıkla gözlemlenen ve tespit edilen egzama tipi/türü alerjik kökenlidir. Tıp dilindeki adı ise ‘atopik dermatit’ olan bu rahatsızlık daha çok astım hastalarında ve saman nezlelilerde görülebilmektedir. Saman nezlesi ise çiçek tozlarının neden olduğu bir alerjik rahatsızlıktır.

Egzama ve astım da solunum yoluyla olduğu kadar yumurta ya da süt gibi alerjik maddelerim tüketilmesiyle de görülebilmektir. Bu durum hep bu şekilde görünmez, geçirilen nöbetler çoğunlukla stres zamanlarında ortaya çıkmaktadır. Egzama hastalığı daha çok küçük çocuk ve bebeklerde görüşür fakat yaş ilerledikçe kendiliğinden geçer. Egzama, astım ya da saman nezlesi gibi alerjik hastalıkların çok sık görüldüğü ailelerde görülebilir. İnek sütü verilen bebeklerde de egzama olma olasılığının arttığı görülmektedir. Bu sebeple alerjili ailelerin çocuklarını bu hastalıktan korumaları için anne sütüyle beslemeleri önemlidir.

 

Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı deri bölgesinde kızarmalar ve kaşınmalar görülür. Bununla birlikte bu bölgeler kurur ve üzerinde sivilceye benzer oluşumlar meydana gelir. Bazen de su toplar. Bölge kaşındığında enfeksiyon yayılır ve deri kanayabilir. Çatlaklardan giren mikroplar da zamanla bedene yayılabilmektedir. Kaşınarak tahriş edilmiş bir egzama bölgesi ise hastalara fazlasıyla rahatsızlık verebilmektedir. İlk olarak yüz bölgesinde ve daha sonra baş derisinde ortaya çıkar. Kol ve bacaklara kadar yayılabilir.

Tedavisinin ilk koşulu ise bölgeyi kaşımamaktır. Egzama hastalarının derileri hassas olduğundan tahriş edici maddelerden de kaçınmalıdır. Bu anlamda birçok ilaç tavsiye edilir ve uzmanlar tarafından kullandırılır. Bunun yanında ilgili bölgeyi sürekli temiz tutmak, egzamanın tedavisinde oldukça etkili bir uygulamadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.