Elektrikli (Pilli) Diş Fırçaları Hakkında Bilgiler

Elektrikli diş fırçalarının en önemli özelliği çocukların dişlerini fırçalama eylemini eğlenerek ve severek yapmalarını sağlıyor. Elektrikli diş fırçaları diğer diş fırçalarından daha pratik ve daha hızlı diş temizliği yapma konusunda yarar sağlıyor. Fakat fiyatı normal diş fırçalarından daha pahalı olduğu için pek çok kişi elektrikli diş fırçası almaktan uzak duruyor yada piyasadaki daha ucuz fiyatta olan kalitesiz diş fırçalarını alıyorlar ve o diş fırçaları da kısa sürede bozuluyor, iyi bir temizlik yapmıyor ve daha bir çok soruna davetiye çıkarıyor. Bu da insanların elektrikli diş fırçalarından uzak durmasına neden oluyor. Bu yüzden piyasadaki ucuz elektrikli diş fırçalarına değil, daha kaliteli olanlarına yönelmemiz hem mali açıdan zarar etmememiz hem de bu alete olan hevesimizin kaçmaması için önemlidir.

ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇASI NEDİR?

Elektrikli diş fırçası, ilk olarak el hareketleri kısıtlı olan özürlü kişiler ve çocuklar için yapılmıştır. Fakat daha sonra normal insanlara uygun modeller de yapılıp piyasaya sürülmüştür. Elektrikli diş fırçasının diş sağlığına etkisi üzerine tartışmalar sürmektedir, genel kanı elektrikli diş fırçalarının daha iyi bir temizlik yaptığı yönündedir. Fakat elektrikli, diş fırçalarının dişe zarar verdiğini, diş etinde çekilme yaptığını ve bu nedenle dişleri güçsüzleştirdiğini savunanlar da vardır.

ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇASINI NASIL KULLANMALIYIZ?

Elektrikli diş fırçasının doğru kullanım şekli şu şeklide olmalıdır:

Diş fırçalama süresi ortalama 2 dakika olmalıdır, bazı fırça modellerinde diş fırçalamaya başladıktan 2 dakika sonrasında çalan uyarı alarmı da bulunmaktadır.

Elektrikli diş fırçasına macunu sürdükten sonra her dişin ön, arka ve çiğneme bölgesinde gezdirerek dişlerimizi fırçalamalıyız. Kullanımı, normal diş fırçası kullanımı ile hemen hemen aynıdır.

Tek bir elektrikli diş fırçasını ailecek kullanmak mümkündür, başlıkları değiştirilebilen elektrikli diş fırçalarından edinerek ailede kullanacak kişi sayısı kadar fırça başlığı alıp, o başlıkları birbirinden ayıracak işaretler koyarak tek bir elektrikli diş fırçasını ailecek rahatça kullanabiliriz, bu da bize mali tasarruf olarak döner.

Fakat elektrikli diş fırçalarının zararlarının da var olduğunu unutmamalıyız, bunlara dikkat etmeliyiz çünkü dişlerimiz bizim için çok önemlidir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.