Ellerde Karıncalanmanın Belirtileri

Ellerinizde karıncalanma, uyuşma, iğnelenme, elektriklenme oluyorsa,güç kaybı yaşıyorsanız, karıncalanma ve diğer belirtiler geceleri de tekrar ediyorsa ve sizi uykunuzdan uyandırıyorsa, ellerinizde sinir sıkışması olabilir. Ellerinizdeki sinir sıkışmasının en büyük nedenleri sık tekrarlayan hareketler olabilir. Bilgisayar başında çok uzun süreler oturmak ve Mouse kullanmak, elleri ve dirsekleri masaya uzun süre dayayarak çalışmak gibi durumlar ellerde uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olabilir.

 

 

Ellerde Karıncalanmanın Sebepleri

 

  • Karpal Tünel Sendromu: el bileğinden avucun içine doğru geçen hatta bulunan sinir öbeği (Karpal Tüneli) nin basınca maruz kalması ile ellerde karıncalanma, uyuşma, iğne batması, elektriklenme gibi durumların oluşması haline Karpal Tünel Sendromu denilir. Tedavisi ellerinizi dinlendirmek, hafifçe masaj yapmak önerilebilir. Eğer çok fazla acı ve karıncalanma gibi durumlar varsa ağrı kesici de alabilirsiniz ama karıncalanmanın kendiliğinden geçmesini beklemenizi öneririm.

 

  • Raynaud Hastalığı (Raynaud Fenomeni): Küçük kan damarlarının daralması, ellere giden kanın azalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Elinizdeki Küçük damarların daralması ile kan akışının yavaşlaması sonucu ellerinizde soğuma, cilt renginin açılması oluşur. Bu hastalık stres ve soğuk hastalığı tetikler var olan hastalığı da artabilir. Bir iki saatten bir iki dakikaya varan aralıklarda görülebilir. Ellerinizi soğuktan korumanızı, stresten uzak kalmanızı öneririm.

 

  • Servikal Problem: Bu rahatsızlık daha çok elli yaş ve üzerinde bulanan kişilerde görülürü. Eğer elli yaş üzerinde iseniz bu hastalıktan şüphelenmenizi tavsiye ederim. Boyun omurganızda osteoartrit sinirinin sıkışması sonucu ellerde karıncalanma meydana gelir. Ayrıca boyun ve sırt ağrıları da meydana gelir. Bu hastalık ayrıca sallanarak yürümenize de sebep olur.

 

  • Disk fıtığı: Hareket ederken sırtınızın arkalarına doğru bir ağrı ile birlikte baldır ve bacaklarınızda ağrı, ellerinizde karıncalanma ve iğnelenme oluyorsa disk fıtığı rahatsızlığı meydan gelmesi yüksek ihtimaldir. İki omurganın arasındaki yastıkların yerinden çıkması ile oluşur. Eğer fazla kilonuz varsa bu rahatsızlığa yakalanma riskiniz çok yüksektir.

 

 

Alınması Gereken Tedbirler

 

  • Kan dolaşımını artırmak için karıncalanmanın olduğu yerlere mesaj yapmak.
  • Raynaud Hastalığınız varsa ellerinizi sıcak tutmak.
  • Çok kalın ve sıkı elbiseler giymemek.
  • Ve en önemlisi bu tür bir rahatsızlığını varsa mutlaka bir uzmana görünmek.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.