Ergenlik Döneminde Çıkan Sivilcelerin Tedavisi

Sivilce bir diğer adı ile akne,  deri içinde yer alan yağ bezlerinin tıkanması sonucunda oluşan bir cilt hastalığıdır. Ergenlik dönemi denilen 13- 17 yaş arasında görülme sıklığı %85 dolaylarındadır.

 

Ergenlik Döneminde Sivilce Neden Oluşur?

Sivilcelerin oluşumunun tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte en büyük nedenin hormonlar olduğu görüşü yaygındır. Genetik bir eğilime bağlı olarak oluşma durumu vardır. Ailesinin geçmişinde sivilce problemi olan bir kişide görülme ihtimali daha yüksektir. Ergenlikle birlikte kişilerin hormon salgılarında değişiklik meydana gelir. Özellikle androjen adı verilen erkek cinsiyet hormonunun salınımı artar. Bu hormonun fazla salgılanması yağ bezlerinin büyümesine ve sebum üretiminin artmasına neden olur. Ayrıca stres ve kesin olmamakla birlikte beslenmenin de etkisi vardır.

 

Belirtileri 

Belirtilerin ilk ortaya çıktığı bölge, alındır. Yağlanan deride küçük bezeler oluşur. Bu bezeler sıkıldığında bakteri diğer alanlara da yayılır. Kaşıntı, şişme, sızı, ağrı, dokunulduğunda batma hissi oluşması ile sivilce kendini belli eder.

 

Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

Genellikle yüz, boyun, alın, sırt, çene, omuz, kafa derisi içinde, kol ve bacakların üst kısmında görülür.

 

Tedavisi

Uzman bir hekime başvurulmalıdır. Hekim tavsiyesi ile ciltteki aşırı yağlanmayı önleyebilmek için temizleyiciler ve bakteri oluşumunu engelleyen cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır. Eğer düzelme olmaz ise ciltteki yağ salgısını azaltan jel, krem ve losyon benzeri ürünlere geçilmelidir. İlaçlar ve losyon tarzı ürünler düzenli kullanılmalıdır. Doktorun verdiği ilaçların amacı; yağ üretimini, bakteri oluşumunu ve iltihabı en az seviyeye indirgemektir. İlaçlar etkisini 4- 8 hafta içinde gösterir.

Sivilce oluşumunu engellemede cilt temizliği önemi bir husustur. Cilt, günde 2 defa yağlanmayı engelleyici ürünlerle temizlenmelidir. Bu ürünler, antibiyotikli veya kükürt içeren sabunlar şeklinde olmalıdır. Haftalık ve aylık olarak da maskeler kullanılmalı, buhar banyosu yapılmalı ve böylece cildin nem dengesi ayarlanmalıdır.

Ellerin temiz olması da önemlidir. Özellikle kirli ellerle cilt üzerine dokunulmamalıdır. Siyah noktalar sıkılmamalıdır.

Su ve sebze- meyve tüketimine önem verilmeli; hazır ve yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.