Evde Bitkisel Nezle Tedavisi

Nezle Nasıl Bir Hastalıktır?

Nezle, grip ile aynı belirtileri gösteren ancak gripten çok farklı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip, soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkarak günlerce insanı halsiz ve bitkin düşürür. Nezle ise bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Nezle alerjik, bakteriyel ya da viral nedenli olabilir. Nezleye neden olan bakteriler her zaman aynı bakteriler olmadığı için vücut bu virüsleri yeterince tanıyıp bağışıklık geliştiremiyor. O nedenle nezleye yakalanmak kaçınılmaz son oluyor.

Nezle, ciddi bir hastalık değildir. Hastalık korkutucu boyutlara ulaşmaz. Yatak istirahati bile gerekmeden kolayca atlatılabilir. Belirtilerine gelecek olursak, nezlenin en belirgin özelliği sürekli hapşırmaktır. Burun akıntısı ve sürekli burun silmekten dolayı da burun kızarıktır. Nadir de olsa mide bulantısı ve kusma da belirtiler arasındadır.

 

Nezlenin Tedavi Yöntemi Nedir?

Nezle genellikle viral nedenli olduğu için kesin bir tedavi yöntemi uygulanamaz. Bakteri ve virüslerin neden olduğu nezlede ise bazı antibiyotik tedavileri işe yarayabilmektedir. Alerjik nezlelerde de kişi alerjen maddesinden uzak durmalıdır.

Nezle olan kişilerin vücut direncini koruyabilmeleri yeterli istirahate ve iyi beslenmeye bağlıdır. Hastalık süresince vücut vitaminsiz bırakılmamalıdır. Hastalık solunum yolu ve deri temasından bulaşabildiği için insanlarla etkileşim içinde olmak yanlıştır.

 

Nezle İçin Evde Yapılacak Tedaviler Nelerdir?

Nezleden kurtulmak için tıbbi tedavilerin etkili olmadığını yukarıda anlattık. Ancak evde yapılabilir tedavilerle nezle daha kolay ve rahat atlatılabilmektedir.

  • Bitki çayları: Papatya, ıhlamur ve kuşburnu çayları tüketebilirsiniz.
  • Zencefil, vücuttaki mikropları öldürücü etkisiyle nezle tedavisinde kullanılabilir.

 

 

  • Bal vücuttaki enerjiyi artırır. Nezle insanı bitkin düşüreceğinden bol bol bal tüketilmesinde fayda vardır.
  • 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 yemek kaşığı bal ve 5-6 damla limonu karıştırın. Sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı tüketin.
  • Günlük su tüketim oranını artırın. Nezle iken bol su içmek mikroplardan kurtulmanızı kolaylaştırır.
  • Bulunduğunuz ortamın nemli olmasına dikkat edin.
  • 5 gram kadar adaçayını ufalayın ve 1 bardak kaynar sütün içine atın. 5 dakika demlenmesini bekleyip, için. Günde 2 bardak içebilirsiniz.
  • Bir bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı tarçın atın. 10 dakika dinlendirin ve için. Günde 2 bardak içebilirsiniz.

Bitkisel tedaviler ile nezle daha kolay ve daha rahat bir şekilde atlatılır. İstirahat etmeye vaktiniz yoksa bu yukarda bahsettiğimiz şifalı bitkiler ile vücut direncinizi koruyabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.