Evde Migren Geçirme

Migren; genellikle baş ağrısı olarak nitelendirilmektedir. Bu baş ağrısı çok şiddetlidir. Hayatınız devam ettirmek çok güçleşmektedir. Migren ağrısı çalışmayı, dinlenmeyi, eğlenmeyi, yemek yemeyi engelleyecek düzeyde bir ağrıdır. Işık ve ses hassasiyetine, duyu kaybına, görme yeteneğinin kaybedilmesine, hatta bazen kısmi felç geçirme gibi durumlara neden olabilmektedir. Genellikle tek taraflı şakak, göz ve baş yarısında görülen bu ağrı bazı zamanlarda ise tüm başta, ensede ve alında toplanabilmektedir.

Migren ağrısı yaşayan kişiler, başlarını duvara vurmak, başını yumruklamak veya sıkı bir şey ile sararak, ağrıya baskı uygulamak isteyebilmektedir. Evinizde migren atağı geçirirken, yapılabilecek bazı uygulamalar, bu ağrının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu uygulamalar şu şekildedir;

  • Migren atağı sırasında, alınacak bazı ağrı kesiciler etkili olabilir. Bu ağrı kesicilerin migren içeriği olan ve damar büzücü ve atağı durdurucu ilaçlar olması önemlidir.
  • Bu ilaçlar ağrının başlayacağı hissedilir hissedilmez alınmalıdır. Çünkü baş ağrısı zirve yaptığında, morfin bile etki etmemektedir.
  • Ağrı sırasında masaj, soğuk uygulama ve başı sıkma gibi yöntemler de kısmi olarak etki edebilmektedir.
  • Yine ağrı sırasında soğuk migren bantları kullanılabilmektedir. Ancak annelerimizden kalan patates, karanfil, karabiber gibi şeyleri bağlamak ciltte yaralara ve tahrişe neden olabilmektedir. Bu yüzden bu yöntem tercih edilmemelidir.
  • Nane yağı ve nane içeren ve cilde sürülebilen bazı kremlerin kullanılması da ağrıyı kısmen azaltabilmektedir.
  • Migren atağı başladıktan sonra, çok kısa sürede ağrı şiddeti arttığı için yapılabilecekler etkili olmamaktadır. Bu durumda ise ışık, ses ve koku gibi uyarıcıların az olduğu bir ortama çekilip, atağı geçirmeye çalışmak gerekir.

Migrenin tedavi yöntemlerinden ise şu şekilde bahsedilebilir;

İlk etapta hem hastalar hem de doktorlar tarafından, migrene karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekmektedir. Doktorlar migrenin bio-elektriksel bir hastalık olduğunu ve ilaçla tedavi edilemeyeceğini kabul ederek, bu hastalık için ilaç tedavisi aramaktan vazgeçmelidir. Hastalar ise migrenin tedavisinin olduğunu kabul ederek, bu konuda arayış ve araştırma içerisinde olmalıdır. Migren bio-elektriksel ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Akapunktur ve nöral terapi gibi ilaç dışı yöntemler ile migren hastalığına karşı iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.