Fastfood Besinler Sivilce Yapar mı?

Sivilce Gerçeği!

Sivilce bir cilt hastalığıdır ve kendiliğinden geçmez. Günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen bu hastalığın tedavi edilmesi zorunludur. Derinin altında meydana gelen yağ salınımı yağ kanalları vasıtasıyla derinin yüzeyine çıkar. Ancak bazı olumsuz koşullarda yağ salınımı artar ve yağ kanalları tıkanır. Tıkanma sonucunda sivilce oluşumu başlar. Sivilceli insanlar ister istemez negatif enerji yüklenirler. Bu da günlük aktivitelerini zorlaştırır. Toplum içinde kendilerini yetersiz hissederler. Sivilceler genelde yüz bölgesinde belirdikleri için saklamak güçtür. Yüz bölgesi dışında göğüs, sırt, omuz gibi bölgelerimizde de rastlanır sivilceye.

 

Fastfood ve Sivilce İlişkisi

Sivilcenin asıl çıkış nedeni yukarıda anlattığım gibi fazla yağ nedeniyle kanalların tıkanmasıydı. Peki salgılanan bu yağdaki artış neye bağlı?

Önceki yapılan araştırmalara göre, derinin altında salgılanan yağ, ergenlik dönemindeki hormonal değişmelere bağlı olarak artış gösteriyordu. Bu kural hala geçerliliğini koruyor elbette. Ancak sivilce yalnızca ergenlik döneminde görülmez. Ağırlıklı olarak bu dönemde görülür evet ama her yaşta insan sivilceden dolayı mağdur olabiliyor. Bu nedenle yeni yapılan araştırmalar, fastfood yiyeceklerin de dahil olduğu pek çok gıdanın sivilce oluşumuna zemin hazırladığını ve var olan oluşumu hızlandırdığını söylüyor.

Yiyeceklere bağlı olarak artan fazla yağ, salgılamayı artırdığı için kanalları tıkar ve sivilceye neden olur. Fastfood yani ayak üstü yenilen bu gıdalarda bol miktarda hayvansal vardır. Bir de üzerine yağda kızartıldıkları eklenirse tüketeceğimiz yağ miktarını tahmin etmek zor olmaz. Buradan yola çıkarak vücut sağlığını ne kadar tehlikeye sokuyoruz varın siz düşünün. Bu tehlikeden cilt de nasibini alacaktır.

 

Sivilcesiz Bir Hayat İçin!

Tertemiz bir cilt her insanın hayalidir. Aslında bunu başarmak sağlığımızı koruyarak mümkün. Hormonsal değişimlere belki tek başına çare bulamayız ama en azından yaşam tarzımızı belirleyerek hayat kalitemizi artırabiliriz. Sivilce oluşumu yediğimiz içtiğimiz besinlerden kaynaklanıyorsa, bu gıdalardan uzak duralım:

 

 

  • Fastfood
  • Abur cubur
  • Asitli içecekler
  • Kızartmalar
  • Çok fazla yağ içeren yemekler
  • Ketçap
  • Mayonez
  • Ayçekirdeği

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.