Fibromiyalji nedir ve tedavisi

Kas romatizması olarak tanımlanan Fibromiyalji halsizlik ile beraberinde kendini göstermektedir. Kas ağrıları ile ön plana çıkan Fibromiyalji uyku bozukluğu, halsizlik ve sabah uyananama gibi yan etkilere sahiptir. Fibromiyalji tedavisi adına multidispliner programının düzenlenerek uygulamaya alınması gerekmektedir. Bu tedavi yönteminde ilaç, egzersiz ve masaj uygulamaları yer almaktadır. Bununla birlikte diet programının da düzenlenmesi gerekmektedir. Eğer gerekli görülür ise kişiye psikolojik destek de verilebilir. Ağrıyı azaltmak adına depresyon durumunun da giderilmesi gerekmektedir.

Bu tedavi sürecinde ağrı kısır döngüsünün azaltılması gerekmektedir. Fibromiyalji hastalığında tek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Öncelikle hastanın Fibromiyalji hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Hastaya özel olarak hazırlanılan egzersiz programı verilmelidir. Fibromiyalji hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hassas yapıya sahip olan kimselerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri olan Fibromiyalji hastalığı yaygın ağrılar ile karşı karşıya kalmanıza sebep olmaktadır. Fibromiyalji hastalığı olan kimsenin tüm vücudunda yaygın ağrılar meydana gelmektedir. Ön plana çıkan bu ağrı şikayetleri strese bağlı olarak çoğalmaktadır. Fibromiyalji hastalığının röntgen ya da  testler aracılığı ile çıkabilecek bir bulgusu bulunmamaktadır. Fibromiyalji hastalığını geri plana almak adına otonom sinir sisteminin düzenlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte gevşeme teknikleri, düzenli egzersiz ve dinlenme gereklidir. Uygulamaya alınacak olan egzersizler hem kişiyi koruyacak hem de tedavi edecektir. Bu adım Fibromiyalji hastalığını geri plana almak adına büyük önem taşımaktadır.

Egzersiz hareketlerinin özellikle öğle ya da akşam saatlerinde yapılması gerekmektedir. Çünkü bu saatlerde uygulamaya alınan egzersizler kişinin kendisini iyi hissetmesine olanak tanıyacaktır. Uygulamaya alınacak olan egzersizlerin tipi ve şiddeti kişiden kişiye göre faklılık göstermektedir. Bu sebepten dolayı tüm egzersiz programlarının uzman hekimler tarafınca hazırlanması gerekmektedir. Yüzmek, yürümek gibi aktiviteler bu programa dahil edilebilir. Bununla birlikte Fibromiyalji hastalığı olan kimselerin ilaçlarını doğru bir şekilde kullanması gerekmektedir. Bu adım Fibromiyalji hastalığı adına büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte ilaç desteği alarak kısa zaman zarfı içinde Fibromiyalji hastalığına elveda diyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.