Fındık Sivilce Yapar mı?

Sivilce (akne) vücudun yağ dengesindeki değişikliklerden çeşitli hormonların düzeylerine kadar pek çok faktöre bağlı gelişebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimler en sık görülen neden olmakla birlikte, kullanılan kozmetik ürünlere, maruz kalınan kimyasallara, çeşitli ilaçlara bağlı olarak da görülebilir. İz bırakabilen türleri de mevcuttur. Kontrol edilemeyen sivilcelerde dermatoloji bölümüne başvurmak ve tıbbi yardım almak doğru olacaktır.

Genel kanı yağlı yiyeceklerle birlikte sivilcelerde artış görülmesi yönündedir. Günümüzde yiyeceklerin yağ içeriğinin yanında içerdiği yağın türü de önem kazanmıştır. Doymuş yağ asitleri sağlığı tehdit ederken, damar sertliği ve buna bağlı pek çok hastalığa sebep olurken, doymamış yağ asitlerinın sağlığa olan olumlu etkileri ve bazı durumlarda destekleyici tedavi olarak görülmeye başlandığı bilinmektedir. Özellikle omega 3 yağ asitleri pek çok faydası kanıtlanmış bir besin öğesidir. Omega 3 yağ asitlerinin en bol bulunduğu besinler başlıca somon uskumru gibi deniz balıkları olmakla birlikte ceviz fındık kabak çekirdeği gibi bitkisel kaynaklarda da bolca bulunur. Günde 1 avuç ( 8-10 adet ) ceviz, fındık, badem gibi yemişlerin kalp sağlığını koruma başta olmak üzere bugün pek çok diyet listesinde bile faydaları nedeniyle kendine yer bulmuş olması sürpriz değildir. Porsiyon kontrolü olduğu sürece fındık ceviz gibi besinleri akneye yol açmaz kabul edebiliriz.

Akneye yol açtığı bilinen beslenme tarzı; batı tipi beslenmedir(western diet) ve bu beslenme tipi bolca doymuş yağ asidi içermektedir. Bu tarz beslenme insülin direncine yol açmakta ve çeşitli hormonların da devreye girmesi ile insülin direnci pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Aknenin de insülin direnci ile ilişkisi gösterilmiştir. İnsülin direncinin sebep olduğu bilinen hirsutizm, polikistik over sendromu gibi pek çok hastalıkta akne en sık görülen klinik bulgulardan bir tanesidir. İnsülin direncini kırmak için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirebilir, öncelikle fast food beslenme tarzından uzak durarak işe başlayabilirsiniz. Çikolata tercihinizi en az %60 kakao içeren bitter ürünlerden yana yaparsanız kakaonun içindeki omega 3’ten de faydalanabilirsiniz.

Bazı bireylerde süt ürünlerinin akneye yol açtığı gösterilmiştir. Siz de bu açıdan beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz, ihtiyaç duyduğunuzda diyetisyen ve doktor kontrolüne gidebilirsiniz. Sizin için en uygun yöntemi bireysel özelliklerinize göre karar vermekte ve fındık gibi değerli bir besinden uzak kalmanız gerekip gerekmediği konusunda uzman görüşü almanız faydanıza olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.