Geğirmek Zaralı Mı, Mide Gazı Hakkında

Midedeki veya sindirim sistemindeki gazın temel nedeni, yutulan havadır. Her yutkunduğumuzda, bir miktar havayı midemize göndeririz ve bu hava daha sıcak bir ortama girdiği için genişler ve bağırsaklar yoluyla yada ağız kısmından, geğirme yoluyla dışarı atılır. Gazımız olduğunda yada tokluk, baskı ve şişlik gibi durumları hissettiğimiz zaman, istemsiz olarak geğiririz ve bunu ardından rahatlama hissederiz.

Geğirmek çok normal ve olması gereken bir durumdur. Her ne kadar toplum içerisinde hoş karşılanmasa da ihtiyaç hissettiğimiz zaman geğirmemiz gerekir. çünkü gaz çıkarmak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Vücudumuzun ürettiği gazdan dolayı, her gün düzenli olarak geğirmemiz gerekmektedir. Bunun olmadığı durumlarda ise bağırsak hastalıklarının olma riski çok yüksektir.

Geğirmek normal bir durum olsa da fazla geğirmek, reflü hastalığına yol açmaktadır. Göğüsle karın arasında oluşan negatif basınçtan dolayı fazla geğirmeyle birlikte istenmeyen fıtıklaşmalar, bu boşluktaki kaslarda zayıflamalar ve ameliyata kadar götüren fıtıklar oluşması riski çok yüksektir. Bu gibi durumlarda yeme, içme ve spor aktiviteleri sayesinde, gazın yol açtığı rahatsızlıkları düzene sokmak mümkündür.

Mide gazları genel olarak yiyeceklerin parçalanması sırasında ve yemek yerken yutulan hava neticesinde oluşmaktadır. Mide gazının içerisinde, nitrojen, hidrojen, oksijen, karbondioksit, kükürt ve metan gazları bulunmaktadır. Mide gazının fazla olması durumunda ise midenizde gerilmeye ve karın bölgesinde şişkinlik yaşamaya neden olmaktadır.

Mide gazlarından kurtulmak için ise öncelikle gazın hangi nedenden dolayı oluştuğu belirlenmelidir. Yemek yerken hava yutma, hızlı yeme, mideye dokunabilecek gıdalar alınıp alınmadığı, beslenme düzeninin bozuk olup olmadığı gibi durumlar belirlenmeli ve bu durumlara uygun olan tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Mesela; gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ile gazın dışarı tahliyesi sağlanır. Bunun dışında karbonat, soda ve diğer gaz çıkarıcı içecekler ve bazı çayların içilmesindeki amaç, midedeki asidi baskılamak ve asit reaksiyonuna bağlı olarak oluşabilecek gazların giderilmesini sağlamaktır.

Midedeki gazın çok rahatsız ettiği durumlarda ilaç alınması mümkündür fakat bunun doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Çünkü yanlış ilaç kullanımı, midenizin doğal düzenini, onarılmaz bir şekilde bozmaya neden olabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.