Göz Kayması Hakkında Bilgiler

Göz kayması ve ya şaşılık, gözlerde bulunan görme aksanlarının paralelliğini kaybederek, iki gözünde birbirinden farklı yerlere bakma durumudur. Her iki gözle aynı noktaya bakabilirken, göz aksanlarının paralelliğini kaybetmesi sebebiyle istenilen noktaya bakılamaz. Beynin görme merkezinde iki görüntü şeklinde belirir ve bu iki görüntü tek bir görüntü olarak algılanır, üç boyutludur. Tabi bu durumda da beyin dahi, tek olan görüntüyü iki görüntü olarak algılayacağından, beyin paralelliğini kaybeden gözden gelen görüntüyü temel alacaktır. Tabi bu durumda sağlıklı olan bireydeki gibi görüntünün derin olması mümkün değildir. Göz kayması rahatsızlığını yaşayan bireyde hem derinlik açısından istenilen gibi olmamakta hem de görüşte azalma meydana gelmektedir. Ayrıca bazı göz kayması yaşayan insanlarda da çift görme şikâyeti ile de karşılaşılabilir.

Genelde çocuklarda görülmesi dikkat çekmektedir. Fakat araştırılıp bakıldığında görülüyor ki yetişkin insanlarda da bu rahatsızlık belirebilir. Aslında doğumdan itibaren birkaç ayda görme gelişimi kendini tamamlamaya başlamaktadır. 4. Aya kadar bu türlü göz kaymaları, içe veya dışa doğru kaymalar görülebilmektedir. 4 aydan sonra ise, göz görme gelişimini hızlı bir şekilde tamamlayacağı için, gözde hissedilen kaymalar uzman doktorlar tarafından muayene edilmesi ve kontrol altına alınması gerektirir. Aslında toplumda kulaktan kulağa süregelen bebeklik döneminde yaşanan göz kaymasının zamanla büyüdükçe geçeceği inancı yanlış bir oluşumdur. Aksine kalıcı özellik taşıyabilir. Bu sebeple oldukça önemli bir konu olduğu için ebeveynlerin dikkatle takip etmesi gereken bir rahatsızlıktır.

 

Göz Kaymasının Nedenleri Nelerdir?

Şaşılık ve göz kaymasının nedeni tam olarak bilinmemektedir aslında. Çeşitli etkenleri vardır elbet. Bu etkenler araştırıldığında şu şekilde karşımıza çıkabilir; kaslarda meydana gelen yapısal bozukluklar, dengesizlik, nörolojik ve fonksiyonel kalıtımlar rahatsızlığa yol açmaktadır. Çeşitli hastalıklarda bu rahatsızlığı tetikler. Gözü etkileyen katarakt, glokom ve travmalar gözlerin paralelliğini bozarak kaymasına sebep olabilir.

Bu hastalığın tedavisi ne kadar erken olursa o denli olumlu yönde etkisini göstermektedir. Uzman doktorlar yardımıyla muayene olduktan sonra, bu rahatsızlığa neyin sebep olduğunu öğrenmek ile tedavi sürecine başlanmaktadır. Eğer gözde kırma varsa gözlük yardımıyla bu sorun ortadan kalkabilir zaman içerisinde. Daha ciddi boyutta ise ameliyat yöntemiyle de çözüm yolu bulunmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fsudy dedi ki:

    benimde gözüm kayıyo bunun için ne yapmalıyım????????????????????????????

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.