Göz Lazer Ameliyatları ve Ortalama Fiyatları

Çeşitli göz hastalıkları olan miyop, hipermetrop ve astigmatın tedavisinde kullanılan, refraktif cerrahi dahil tüm dünya tarafından uygulanan en yaygın yöntem LAZER’dir. Bazı göz hastalıklarının tedavisi lazerle mümkün olmamaktadır. Böyle durumlarda  Lazer ameliyatına uygun olmayan gözler için kişiye özel göz içi değiştrime için belirli ameliyatlar uygulanmaktadır. Bu konuda ki ameliyatlar sayesinde  gözlük kullanımı son bulur.

18 yaşın üzerinde olan, gözlük veya lens kullanmak zorunda olan kişiler, göz dereceleri son 1 yılda 0,50 diyoptriden daha fazla artmamış olanlar, 10 diyoptri derecede miyopisi olanlar, 6 diyoptri derecesine kadar astigmatı olanlar, +4 diyoptri derecesine kadar hipermetropi rahatsızlığı olanlar, kornea dokusu kalınlık seviyesi yeterli olanlar, diyabet ve romatizma tarzında sistemik hastalığa sahip olmayanlar, gözlerinde başka herhangi bir hastalık (kornea sivrileşmesi, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar ve yapılan ön muayene ve  bazı testler neticesinde gözleri lazer ameliyatına uygun olanlar lazerle göz ameliyatı olabilmektedirler.

Yapılış şekli olarak LASIK yöntemi, korneanın üst yüzeyinde ince bir tabakanın kesilerek kapakçık tarzında açılan ve ortaya çıkan kornea tabakasında “excimer lazer” ile göz derecelerinin düzeltilmesi uygulama şeklidir.  Lazerle göz ameliyatları gelişmiş ve gelişmekte olan bütün dünya ülkelerinde yaygınlıkla yapılmaktadır. Türkiye’de de çoğu devlet ve özel sağlık kurumlarında, bazı göz ihtisas hastanelerinde yaygın olarak yapılan ameliyat türlerindendir.

Lazer ameliyatı olmak isteyen kişilerin gözleri bu ameliyata uygun görülürse  lazerle göz ameliyatı yapılmaktadır. Tıp çevrelerinde güvenilir bir yöntem olarak Miyop ve astigmat tarzındaki rahatsızlıkların Excimer Lazer ile tedavisi uygun bulunup, kuralları ve sonuçları belli, güvenilir bir şekilde yapılması  yöntem olarak tıp dünyasındaki yerini almıştır. 80’li  yılların en başından beri milyonlarca kişi, bu yöntem ile tedavi olmuş sosyal ve mesleki hayatlarında gözlük ve kontakt lens kullanan kişide oluşan sorunlarından kurtulmuştur. Tedavinin kullanımı başladığı zamandan itibaren tüm dünyada 31,4 milyondan daha çok kişi bu  yöntem ile tedavi edilmiştir. Lazerle göz ameliyatı doğru zamanda , doğru yöntemle ,doğru kişilere yapıldığında başarı oranı yaklaşık olarak %98 olmaktadır.

Lazer ameliyatı ileride ki herhangi biz göz ameliyatına (katarakt ameliyatı dahil) engel veya sebep olmaz. Bazı durumlarda lazerle göz ameliyatı ikinci kez tekrarlanabilir. Lazer tedavisi ağrılı ve kanamalı olmayıp korneanın üst tabakasına uygulanır.

Excimer laserin gözün ön tarafındaki kornea tabakasının uygulanması ile korneadaki dokuyu bir arada tutan karbon bağlarının kırılmasına sebebiyle bulunan dokuyu buharlaştırma işlemi ile ortadan kaldırır. Excimer laserde çok iyi ayarlanmış miktardaki laserin korneada istenilen kısımlara gönderilmesiyle korneanın bir kısmı arzu edilen ölçülerde adeta traşlanır.

Lazerle göz   ameliyatının avantajları

PRK’ya göre hasta için daha acısız bir tedavi olup ameliyat günü hastada batma şikayetleri  1. Günün sonundan itibaren çok azalır ve yavaşça kaybolur.

Görmenin düzelme süreci oldukça hızlıdır. Hasta en fazla 5 gün içerisinde belli bir görme seviyesine kavuşur.

Ameliyat sonrası numara azalması veya kornea bulanıklığı oluşmaz.

LASIK sonrası görme hızlıca artacaktır ve kısa bir süre sonra evde dinlenmeye gidilebilmektedir. Çok tatlı bir kaşınma hissi ve ışıktan kaynaklanan huzursuzluk duygusu oluşturabilir. Fakat bu ileri seviyede değildir. Sıkıntılı hallerde bir ağrı kesici alımı rahatsızlık hissini giderecektir. Görme 2-3 gün içinde tatminkar bir düzeye ulaşacaktır. Lazerle göz ameliyatında ameliyat başarılı olduğu sürece sonuçlarda hep başarılı olmuştur.bir zaman gözün kaybı söz konusu değildir. Birçok göz doktoru erişkin bir kişinin her yıl düzenli olarak göz kontrolü yapılmasını ve ihtiyaca göre gözlük numaralarını değiştirilmesi önerilmektedir. Her yıl değişilen numarada ki gözlük ve lensler kişi fark etmeden hem para hem de zaman kaybına sebep olmaktadır. Ortalama bir gözlüğün fiyatı 200 ila 1.500 lira arasında olmaktadır. Benzer şekilde, lens kullanan kişiler yıllık asgari olarak 400 TL’yi lens ve yan ürünlerine ayırmaktadır.

Lazerle göz ameliyatı ücretleri:

Bazı göz hastanelerinde ortalama ameliyat ücreti 1000  ila 1500 eurodur . Bu oran devlet hastanelerinde daha düşük olup  üniversite hastanelerinde doktor ve operasyon parası olarak ayrı ayrı alınıp yaklaşık olarak 2000 -2500 euroyu bulmaktadır.

 

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. metin satmaz dedi ki:

  hocam benim gözüm astigmat sol 2buçuk sağ 3 yirmi beş ben daha önce doktora gitim cizdirmek için ama doktor bana güvence vermediği için vazgeçtim tüm muaynelerden geçtim hiç bir sıkıntı yok 44 yaşındayım fiyat almak istiyorum

  1. necla alan dedi ki:

   No touch laseri duydunuzmu? benim bir tanıdığım yaptırdı ağrısız rahatlıkla gözlüklerinden kurtuldu. Bence bir araştırın sayılı hastanede yapılıyor ama çok etkili bir yöntem

   1. Alp dedi ki:

    Nerede yaptırdı ve fiyatı nedir acaba

 2. Emel dedi ki:

  Ben Veni Vidi Göz Hastanesinde 15 gün önce 2000 TL’ye No Touch Laser tedavisi oldum. Kampanya vardı.

  1. Merve dedi ki:

   Lazer tedavinizden memnun kaldınız mı Emel hanım bende o hastaneyi düşünüyorum da bir de hangi doktora oldunuz acaba ?

 3. erkan tan dedi ki:

  Şerefsizler yazsanıza fiyatı

 4. VELİ dedi ki:

  TÜRKİYE DE YAŞIYORUZ.BUNLAR EURO YA DA DOLARDAN BAHSEDİYOR

  1. Kaan Açık dedi ki:

   5-7 bin civarlarında bir fiyatı var ameliyatın

 5. Selim celep dedi ki:

  Merhaba benim iki gözümde 0.75 miyop gözlüğüm var ancak kullanmıyorum.bu numara lazer için uygunmudur?uygunsa fiyat nedir? teşekkürler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.