Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi

Göz nezlesinde bir göz veya iki göz aynı anda etkilenebilmektedir. Bu hastalık göz kapaklarının iç yüzeyi ile gözlerin beyaz tabakasını örten konjonktiva denilen ince zarın iltihaplanması nedeniyle veya bu bölgenin enfeksiyon kapması nedeniyle oluşmaktadır. Hastalarda viral veya bakteriyel enfeksiyon nedeniyle göz nezlesi oluşabilmektedir. Havada uçuşan polenler ve kirli hava, kozmetik ürünleri ve havuzlarda kullanılan klor, bel soğukluğu, klamidya ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklar da gözleri tahriş ederek göz nezlesine neden olmaktadır.

Göz Nezlesi Belirtileri

  • Bir göz ya da iki gözde birden ağrı olması, kaşınma veya yanma hissi oluşması
  • Aşırı göz sulanmaları
  • Gözlerde akıntı
  • Göz kapaklarında şişmeler
  • Gözlerin solgun olması
  • Gözlerin ışığa karşı hassasiyet geliştirmesi

Göz Nezlesi (Konjonktivit) Tedavisi

Hastalığın tedavi edilmesi süresinde izlenen yol, hasta olan kişinin rahatlığını sağlamak, gözlerdeki enfeksiyonun veya iltihabın etkilerini en aza indirmek ve bulaşıcı olduğu bilinen göz nezlesinin yayılmasını engellemek şeklinde olmalıdır. Göz nezlesinin neden oluştuğu belirlenir ve tedavi ona göre uygulanır.

Alerjik göz nezlesi tedavisi: İlk iş tahrişe sebep olan maddenin alınması olmalıdır. Bunun için yapay gözyaşı ya da soğuk baskı yolu uygulanır. Aşırı şiddetli vakalarda steroid antienflamatur ilaçlar ve antihistaminik ilaçlardan faydalanılır. Dirençli olan hastalarda ise tropikal steroid göz damlaları kullanılabilir.

Viral göz nezlesi tedavisi: Bu hastalıkta virüsü ortadan kaldıracak krem ve damlalar mevcut değildir. Viral enfeksiyonların tedavisinde antibiyotikler işe yaramaz. Bu yüzden virüsün 2-3 hafta devam edebilen döngünü tamamlaması gerekir. Hastalığın belirtileri soğuk kompres veya yatay gözyaşı solüsyonu sayesinde hafifletilir. Ağır şiddetli olduğu durumlarda tropikal steroid damlalar iltihabın etkilerini azaltmaya yardımcıdır. Ancak enfeksiyonun sürecinde bir kısalma söz konusu değildir. Süresini kısaltabilmek için bazen oftalmik iyot ile gözler yıkanabilir.

Bakteriyel göz nezlesi tedavisi: Bu hastalık genelde göz kremleri ve damlalar ile tedavi edilir.3-4 günde iyileşme gözlemlenir.

Kimyasal göz nezlesi tedavisi: Böyle durumlarda göz saline solüsyon ile yıkandıktan sonra tropikal steroid kullanılır. Ağır şiddetle kimyasallar tıbbi müdahaleler gerektirebilir. Bunun nedeni ise göz içi hasarları ve görme kayıplarının oluşmasıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.