Göz Tansiyonu (Glokom) Belirtileri ve Tedavisi!

Glokom optik sinirde hasara sebep olan ve görme kaybıyla sonuçlanabilen bir göz hastalığıdır. Glokomun açık açılı-kapalı açılı-normal basınçlı gibi türleri vardır. Göz içi sıvısının döngüsünü sağlayan yapılarda gelişen bozukluk nedeniyle göz içi basıncı yükselmesiyle görmeyi sağlayan göz sinirinde hasarlanma meydana gelir. Her iki göz ya da tek göz etkilenebilir. Glokomun kapalı açılı olan türünde ağrı ve kızarıklık mevcutken; açık açılı glokomda ağrı yoktur. Başlangıçta bulgu vermeyen glokom yavaşça ilerler ve çevre yapılardan başlayan bir görme kaybı meydana gelir. Merkez görme kaybı en son etkilenen bölgedir. Hastalar hastalık ilerledikçe bir tünelden bakıyormuş gibi gördüklerini ifade ederler. Göz sinirinde hasarlanma meydana geldikten ve görme kaybı geliştikten sonra kaybolan görme yetisini geri getirecek bir tedavi yoktur. Bu nedenle risk altındaki bireylerin erken teşhisi, görme kaybı gelişmesinin önlenmesi açısından çok önemlidir.

40 yaşından sonra sıklığı artış gösterir. Ailesinde glokom hastalığı olanların glokom riski yüksektir. Uzun süreli kortizon tedavisi ( damardan, ağızdan ya da krem-damla olarak ) gören kişilerde, Şeker hastalığı olan hastalarda ve miyopisi ( uzağı görememe) olan hastalarda da glokom riski artmıştır. Genişletilmiş göz muayenesi ve göz basınç ölçümleri ile hastalığın tanısı konulabilir. Görme alanında ve göz sinirinde hasar olup olmadığı da görme alanı testleriyle teşhis edilebilir. Hastalığın görme kaybıyla sonuçlanma riski bulunması ve görme sinirindeki hasarın tedaviyle geri döndürülemez olması nedeniyle riskli kişilerin şikayetleri bulunmasa da göz muayenesinden geçirilmesi önerilmektedir.

Tedavisinde göz basıncını düşüren damlalar kullanılmaktadır. Bazı ilaçlar gözdeki iltihabı azaltarak etki gösterirken bazı ilaçlar göz sıvısının üretimini azaltırlar. Bu damlalar kullanılırken göz doktorunun tavsiye ettiği dozlarda kullanılmalı ve kullanılmadan önce el yıkamaya dikkat edilmelidir. İlaç tedavisinin yanında laser tedavileri ve cerrahi yöntemler de tedavi seçenekleri arasındadır. Hangi yöntemin hangi hastada en doğru tedavi yöntemi olacağı konusunda en iyi yardımı size doktorunuz sağlayabilir. Bu konuda tecrübeli merkezlere güvenmeniz yararınıza olacaktır.

Riskli grupta iseniz, ailenizde glokom hastalığı varsa ve 40 yaşını geçmişseniz senede 1 kez göz muayenesi olmanızda tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.