Göz Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Göz tembelliği, göz ve göz sinirinde yapısal bir bozukluk olmamasına rağmen bir gözün diğer oranla ya da her iki gözün de normal sınırlara oranla düşük görme kapasitesinin olmasıdır. Görme duyusu doğumdan itibaren öğrenilen bir duyudur. Beyin geliştiği sürece görme duyusu da gelişir ve daha ayrıntılı olarak görme aktivitesi öğrenilir. Bu dönemlerde görmemizi engelleyen bir durum ortaya çıkar ise o göz tembel kalmaktadır.

 

Göz Tembelliğinin Nedenleri

  • Kırma Kusuru; Bir gözde diğer göze oranlar daha yüksek bir kırma kusurunun olması ya da her iki gözde yüksek kırma kusurunun olması göz tembelliğinin belirtileri arasındadır.
  • Diğer göz hastalıkları: Görmeyi engelleyen katarakt, göz kapağında göz bebeğini kaplayan düşüklük ve korneada leke gibi durumlar göz tembelliği belirtilerindendir. Aynı zamanda şaşılık durumu da nedenler arasındadır.

 

Göz Tembelliğinin Teşhisi

Ebeveynler tarafından tespit edilemeyen göz tembelliği özellikle kırma kusuruna bağlı bir göz tembelliği durumunda kaymak yok ise fark edilmeyebilir. Fakat herhangi bir göz muayenesinde doktorlar tarafından teşhisi konulabilir.

Göz tembelliği her yaşta da görülebilmektedir ve göz muayenesinin belirlenmiş bir yaşı yoktur. Bu konuda şikâyeti olan hasta, hangi yaşta olursa olsun muayene edilebilmektedir. Erken teşhis edilen göz tembelliğinde tedavinin başarı oranı çok fazladır. Bu nedenle bebek ve çocuklarda bir problem olmadığı görülse bile göz muayenesine tabi tutulmalıdır.

 

Göz Tembelliğinin Tedavisi

Erken teşhis edilen göz tembelliğinin tedavisi de oldukça basittir. Hastanın gözlük ihtiyacı var ise gözlük kullanması önerilir ve iyi gören göz belirli zamanlarda kapalı tutularak tembel olan göz yeniden çalıştırılır. Göz tembelliğinin tedavisinde cerrahi müdahaleler kullanılmaz. Hastanın uygun numaradaki gözlüğünü kullanıp iyi gören gözün kapatılması ve tembel olan gözün görmeye zorlanması sayesinde göz tembelliğini tedavisi rahatlıkla yapılabilir. Ayrıca takviye edilen vitaminler de direkt olarak tedaviye etki etmez. Bunun yanında ortoptik tedaviler de kullanılmaktadır. Hastanede yapılan bu uygulama bir bakıma iki gözün de fizik tedaviye tabi tutulma işlemidir. 40 dakikalık seanslarla bu işlem yapılır ve göz tembelliğinin tedavisi uygulanmış olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Kadir özcan dedi ki:

    Merhabalar. Benim sol gözümde de aynı sorun var fakat muayene olduğum hekimler bunun tedavisinin 13 yaşına kadar olduğunu söylediler. Yaşım 27 ve gözlük buna etki etmiyor. Ne yapabilirim ?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.