Grip Bitkisel Tedavisi

Havalar soğumaya başladığında birçoğumuzun en korktuğu şey soğuk algınlığı ve griptir. Fakat grip bulaşıcı bir hatalık olduğu için ne kadar da korunursak korunalım genelde kış mevsiminde en az bir kere gribe yakalanırız. Yani kış mevsiminde grip geçirmemek olmaz  :)). Grip bir virüs enfeksiyonu olduğu için ilaç tedavisi tam olarak koruma sağlamaz ve gribi iyileştirmez. Fakat eskilerin de dediği gibi ilaç alırsan yedi günde ilaç almazsan bir hafta da iyileşir. Yani biz ne kadar çabalarsak çabalayalım bu gribe yakalandıysan çaresiz çekeceksin. Fakat gribin sanıldığı gibi gerçekten tedavisi yok zannetmeyin birtakım bitkiler ve bitkisel formüller gribe iyi gelmekte hatta gribin ilk üç – dört günlük ağır geçen dönemini çok hafif atlatmamıza yardım etmektedir.

 

 

Bitkisel Çözümler

Gribe iyi gelen ilk bitki hepimizin bildiği ıhlamurdur. Ihlamuru kaynatmadan sıcak bir bardak suyun içine atın. Birkaç dakika demlendikten sonra balla tatlandırın ve içine bir tane aspirin atarak sıcak sıcak için. Aspirin ile ıhlamur antibiyotik etkisi gösterecektir. Bu karışım hem gribe bağlı ağırlarınızı hafifletecek, hem de terlemeyi başlatacaktır.

Gribe iyi gelin bir diğer bitki de haziran başlarında çiçek açmaya başlayan iğde ağacının meyvesidir. İğde meyvesi C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu doğal olarak gribe karşı iyi bir ilaç vazifesi yapmasına yetiyor. Ayrıca çok iyi bir anti septik olduğu için mide ve bağırsakların temizlenmesine de yardım eder.

Ekinezya (Koni Çiçeği)çiçeğinin içeriğinde echinacoside, poli-sakkaritler (polysaccharides), poli-asetilenler (polyacetylenes), gliko-proteinler (glycoproteins), kafeik asit türevleri (Cichoric Acid), tri-glikosid (triglycoside), betain, seskiterenler (sesguiterpenes), karyofilen (caryophylene) bulunmaktadır. Ayrıca Ekinezyanın içeriğinde bakır ve demir mineralleri, tanenler, protein, yağ asitleri ve A, C, E vitaminleri bulunmaktadır. Ekinezyanın, içeriğindeki maddelerin birlikte oluşturdukları etki sayesinde vücudun Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek enfeksiyon tedavilerine yardımcı olmaktadır.

Zencefil çiçeği gribe karşı etkili bir yardımcı bitkidir. Zencefil balgam söktürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yatıştırıcı ve teskin edici özelliği vardır.

Nane bağışıklık sistemini güçlendirir, öksürüğü kesmekte yardımcıdır. Grip ve soğuk algınlığında en çok bilinen ve kullanılan bitkidir. Ayrıca ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır.

 

 

Limon. Grib için hazırlanan doğal ve bitkisel ilaçların en bilenenidir. Nane limon kaynatmak hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ve halen ülkemizde ençok kullanılan bitkisel ilaç olma unvanını korumaktadır. Nane limon aynı zamanda mide rahatsızlıklarına ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Papatya. Kurutulmuş papatya çayı normal çay gibi demlenerek içildiğinde iltihap kurutur. Göğsü yumuşatır. Buğusu yapılarak kullanıldığında nefes açıcı etkisi vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.